Konut Kredisi Cayma Bedeli

Ev almak için en sık başvurulan finansman destekleri arasında ön sıralarda bankaların konut kredisi hizmetleri bulunmaktadır. Söz konusu olan bu imkan sayesinde pek çok kişi kendine en uygun olan banka ve kredi hizmetini seçip borç para almak ile beraber, ödeme süreci devam ederken  dilerse bu borcu kendine daha uygun olan bir bankaya da taşıma olanağı bulmaktadır. Ancak bu noktada devreye başka bir işlem ve ödenmesi gereken bir yükümlülük girmekte olup bu duruma konut kredisi cayma bedeli ismi verilmektedir.

Kredi almak ve bu kredileri istenildiği gibi yapılandırmak bankalardan hizmet almakta olan ve ödeme süreci normal şartlarda ilerleyen herkesin en doğal hakkı olmaktadır. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde isteyen herkes borç ödeme durumu ne olursa olsun direk olarak banka değiştirme hakkına sahip olmakta iken konut kredilerinde bu süreç daha farklı işlemektedir.

Bankaların alınacak olan faiz açısından en fazla kar ettikleri hizmetler arasında konut kredileri başı çekmektedir. Ancak söz konusu olan bu borcu bitirmeden ve ödemeler hali hazırda devam ederken eğer bir borçlu bu kredisini kendisi için daha makul ve avantajlı gördüğü bir bankaya taşımak isterse doğal olarak geriye kalan vadeler için bankaya faiz ödemeyecektir. Bu durum banka için,  kredi çekilme aşamasında tespit edilmiş olan faiz gelirlerinin tamamının el edilememesi anlamı taşımakta olup söz konusu olan bu hak mahrumiyetini telefi etmek adına belli tutarlarda bir para talep edilmesi sonucunu doğurmaktadır. Daha net bir şekilde açıklamamız gerekir ise ödemesi devam etmekte olan kredi borcumuzu başka bir bankaya taşımak istersek ilk bankaya konut kredisi cayma bedeli ödememiz gerekmektedir.

Bahsi geçmekte olan bu cezai ödemenin nasıl hesaplandığı ile alakalı bilgi vermek gerekir ise eğer geriye kalan vade süreniz otuz altı aydan az  ise  kalan borcunuzun yüzde biri kadar bir meblağ talep edilecektir. Ancak geriye kalan borcunuza ait olan vade süresi otuz altı aydan fazla ise bu sefer sizden kalan borcun yüzde ikisi kadar bir para talep edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir