Konut Kredileri Düştü Mü?

Ev almak son derece yüksek meblağlarda paralar gerektirdiği için günümüz şartlarında borç para bulmaksızın kendi şartları dahilinde ev alma olanağı bulabilen kişilerin sayısı son derece az olmaktadır. Bu sebepten dolayı pek çok kişi söz konusu olan bu ihtiyacını gidermek adına banka kredilerine başvuru yapmak istemekte ancak bu konuda en zarar ile kendilerini finanse etmek adına doğru zamanı beklemekte ve bu yüzden de sık konut kredileri düştü mü diyerek piyasa araştırması yapmaktadırlar. Bu sayede de bütçeleri için piyasanın en uygun olduğu zamanı yakalamaya çalışmaktadırlar.

Son bir kaç yıl içerisindeki konut kredisi faiz oranları incelendiği zaman bir ara oldukça yüksek seviyelere çıkan ve en düşük yüzde 1.10- 1.15 civarlarında olan faiz oranlarının devlet müdahalesinin sağlamakta olduğu fayda ile yeniden 1 puanın altına düştüğünü gözlemlemek mümkün olmaktadır. Bu da konut kredisi faiz oranlarının son zamanların en düşük seviyelerinde olduğunu göstermektedir. Bu konuda ilk adımı atan banka olma özelliği taşıyan Ziraat Bankası’nın  faiz oranları incelendiği zaman altmış aylık vade süresinde yüzde 0.80, yüz yirmi ayda ise yüzde 0.88 civarlarında seyretmesi gerçekten de ev almak isteyen kişilerin yüzünü güldüren bir konu olmaktadır. Tüm diğer bankalar da mevcut olan rekabet şartları nedeni ile faiz oranını düşürmüş ve hemen hemen benzer rakamlara düşüş sağlanmıştır.

Bu konu ile alakalı olarak belirtilmesi gereken konulardan biri de son günlerde adını sıkça duyduğumuz Emlak Konut projesi olmaktadır. Söz konusu olan bu kampanya kapsamında ev almak isteyen kişilere büyük inşaat ve konut firmalarına ait olan evler oldukça uygun şartlar altında sunulmaktadır. Ülkemizde hizmet vermekte olan bankaların tümü ile ortak bir şekilde yürütülmekte olan bu devlet destekli proje kapsamında ev almak isteyen kişilere sunulan faiz oranları iki yüz kırk aylık vade süresinde yüzde 0.79, yüz yirmi aylık vade süresinde yüzde 0.45 oranında olmak ile beraber altmış aylık vade süresinde ise herhangi bir faiz uygulaması söz konusu olmamaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında konut kredisi faizlerinin düşüşte olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir