Çek Defteri Nasıl Alınır?

Ülkemizde ve pek çok farklı ülkede kullanılmakta olan ödeme yöntemlerinde biri de çek verme uygulamasıdır. Günümüzde oldukça fazla sayıda kişinin kullandığı ve hatta itibar göstergesi olarak algılanmakta olan bu ödeme yöntemini kullanmak isteyen kişiler ise çek defteri nasıl alınır merak etmektedir.

İlk aşamada bu sistemin nasıl işlediği ile alakalı olarak bilgi vermek faydalı olacaktır. Ödeme yapmak isteyen herhangi bir kişi alacaklısına nakit ya da senet vermek yerine günü gelince bankalar aracılığı ile tahsil edebileceği bir belge vermekte bu belge isteğe göre şahsın adına da düzenlenebilmektedir. Söz konusu olan bu belgeye tahmin edileceği üzere çek adı verilmek ile beraber alacaklı kişi büyük bir rahatlık ile vade günü geldiğinde anlaşmalı olan bankalara giderek paralarını alabilmektedir. Bu şekilde de ödeme süreci tamamlanmış olmaktadır.

Çek Başvurusu Nasıl Onaylatılır?
Çek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belirtilmekte olan bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere çek defteri almak için ilk olarak kendimize uygun bir banka seçmemiz ve bu banka ile anlaşmaya varmamız gerekmektedir. Çünkü bankaların tümü diğer tüm hizmetlerde olduğu bu konuda da oldukça seçici davranmakta ve çek  defteri başvurusu yapan kişileri eleme süreçlerine tabii tutmaktadır. Bu aşamada kendilerine bahsedilen hizmet ile alakalı olarak talep oluşturan kişiler kredi notu, finansal geçmişi gelir durumu ve bunun gibi pek çok farklı konuda analiz edildikten sonra başvuru kabul edilmekte ve bu aşamada da belli başlı evraklar talep edilmektedir. Bankadan bankaya farklılık göstermek ile beraber çek başvurusu yapan kişilerden talep edilmekte olan evraklar genel çerçevede nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi ve sabıka kaydı olmaktadır.

Bunu  dışında bilinmesi gereken bir diğer detay ise bankaların talep ettiği teminatlar olmaktadır. Her bir çek sayfası için 700 Türk Lirası tutarında teminat talep eden bankalara ortala bir çek defterinin on sayfa olduğu düşünülür ise 7.000 Türk Lirası ederinde bir teminat göstermemiz gerekecektir. Bloke edilen bu teminatınızı geri almak için ise düzenli olarak çek ödemelerinizi yapmanız ve bankanın güvenini kazanmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir