Borçlarımı Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Parasal sıkıntılarımızı ve mevcut olan ihtiyaçlarımızı kimi zaman borçlanarak giderme eğiliminde olmamız oldukça sık rastlanan bir durum olmak ile beraber yapılmakta bu borçları düzenli bir şekilde yönetebildiğimiz sürece bu durum son derece normal ve hayatın rutin bir akışı olma özelliği göstermektedir. Ancak kimi zaman her türlü ihtiyacın hatta lükslerin bile borç ile yapılması bu durumun çığırından çıkmasına sebep olmaktadır. Söz konusu olan bu durumdaki kişilerin pek çoğu “borçlarımı ödeyemiyorum ne yapmalıyım?” diyerek kendilerine bir çıkış kapısı ve çözüm yolu aramaktadır.

İlk aşamada bu konu ile alakalı olarak bilinmesi gereken pek çok kişinin borçluluk ve parasızlık sıkıntısı yaşadığı ve durumun son derece olağan bir süreç olma özelliği gösterdiğidir. Bu yüzden de paniklemek ya da kendinizi çaresiz hissederek karamsarlığa kapılmak bu noktada yapılacak olan en büyük hatalardan biri olmaktadır. Son derece sakin ve mantıklı bir şekilde içerisinde bulunduğumuz problemli süreçten kurtulmak adına planlar yapmak bizi en kısa yoldan çözüme ulaştıracaktır.

Bu noktada yapılması gereken iki ana görev bulunmakta ve bunlar şu şekilde açıklanabilmektedir;

  1. Giderlerimizi Azaltmak

Yapılması gereken asıl iş ödenmesi gereken borçlara ayrılan bütçeyi arttırmak olduğu için bu amaç ile harcamalarımıza bir kısıtlama getirmek faydalı olacaktır. Bunun için ilk etapta tüm faturalarımıza ve alışveriş fişlerimizi incelememiz ve bu belgelerden tespit ederek gereksiz ve lüks harcamalardan vazgeçmemiz gerekmektedir. Bu sayede borçlarımız için kullanacağımız paraya yönelik bariz bir artış elde etme olanağı yakalayabiliriz.

2. Gelirlerimizi Arttırmak

Aslında bu konuda bizim için en faydalı olacak uygulamaların başında ek gelir olanakları sağlamak gelmektedir. Mevcut durumu ne olursa olsun kendine ek iş sağlamak isteyen herkes bu konuda yapacak bir şeyler bulabilmektedir. Elinden hiç bir gelmiyor diyen kişiler bile evlerinde bulunmakta olan ve kullanmadıkları eşyaları internet üzerinden satmak sureti ile borçlarını kapatmak ya da kolaylamak adına kayda değer tutarlarda paralar kazanma olanağı yakalaya bilmektedir. Bu konuda asıl önemli olan gerçekten ek gelir sağlamak için çalışmayı istemektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir