İstanbul’da Kuyumcuların Bulunduğu İlçeler

Kuyumculuk demek altın alım satımının, çeşitli şekillere altın ve takı tamiratı yapımının ve altın satışlarının yapıldığı ve beceri de gerektiren bir zanaat alanıdır. Bu iş bir zanaat olduğu için ve belirli oranda yetenek gerektirdiğinden kuyumcu olabilmek için mutlaka altından anlamak gerekmektedir.

Sarraflık ise kuyumculuk olarak görülür ancak arada küçük bir fark vardır. sarraflar sadece altın alım satım işlerini yürütür. Tamirat yapabilmek için sarraf olmak gerekmez. Ama her iki meslek de çok fazla maliyetli ve altın bulunduğu için çok fazla para koyulması gereken bir iştir. Aynı zamanda bütün bu nedenlerden dolayı da oldukça tehlikelidir ve zarara uğramamak için güvenlik önlemi almak şarttır. Bu işi yapabilmek için öncelikle insanları tanımak özellikle İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde son derece uyanık olmak ve altından anlamak gerekir. Müşterilere karşı her zaman nazik olmak da güvenilir olabilmek açısından  son derece önemlidir. Kuyumcu açabilmek için özel bir belge almak zorunludur. Bu belge para karşılığı verilmez. Bulunan yerlerdeki Kuyumcular Odası bu konuyla ilgilenmekte ve gerekli yardımları yapmaktadır.

Senetle Altın Veren Kuyumcular İstanbul

Altın almak ve satmak için en uygun yer İstanbuldur. Çok fazla kuyumcu ve ürün çeşidi de sizi beklemektedir. Bunun yanında İstanbul’da altın piyasası da çok büyük rekabet içindedir. Bu yüzden özellikle toptan altın alımlarını İstanbul’dan yapmak işinizi kolaylaştırır. Altından kar etmek için aslında yapılması gereken altının toptan alım satımıdır. Her zaman nakit para kullanıldığı için para akışı da hep devam etmektedir.

İstanbul’ da altın denilince akla ilk gelen Kapalı Çarşıdır. Eminönü’nün yukarısında Nuruosmaniye Mercan ve Beyazıt arasında kalan Kapalı Çarşı 64 cadde ve sokağa, iki bedestene, 16 hana, 22 kapıya ve yaklaşık 3600 dükkana sahiptir ve bu özellikleriyle dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Kapalı Çarşı günde yaklaşık üç yüz ve beş yüz bin arası ziyaretçi ağırlar. Burası aynı zamanda içinde bulunan çok sayıda kuyumcu ve mücevher mağazası sayesinde İstanbul’ altın alışverişinin yapıldığı en önemli yerdir. Kapalı Çarşı’da uzun süre bulunan kuyumcular İstanbul halkının da güvenini kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir