Ekonomi Dergisi Çıkarmak İstiyorum. Dergi Nasıl Çıkarılır?

Dergi haftada ya da ayda bir gibi düzenli aralıklarda yayınlanan herhangi bir konu veya birkaç değişik ilgi alanıyla alakalı bilgi verici ve makale, deneme, eleştiri, haber gibi yazıların yayınlandığı konu dışı bazı bilgilerin yer aldığı genellikle resimli bir haber ve bilgi yayın organıdır. Günümüzde gazeteler sadece ilgi alanı olanlara değil her kesimden insana hitap etmek için oldukça çeşitli konularda ve şekillerde yayınlanmaktadır. Dergiler farklı sayfa düzenleriyle yayına hazırlanır. Göze de hitap etmeleri dergiler için önemlidir. Dergi çıkarırken en dikkat edilmesi gereken nokta yazı ve sütun formatıdır. En uygun sayfa formatı 2 ya da 3 sütun olanlardır. Eğer dergi ekonomi dergisi gibi genellikle bilgi ve yazı ağırlıklı olacaksa onun için 2 sütun kullanmak daha uygun olur. 3’ten fazla sütun kullanmak okumayı zorlaştıracağı ve göz yoracağı için tercih edilmemelidir. Dergilerin sayfa sayısı 16 katları olarak belirlenmelidir. Bu basımının daha kolay ve daha az karışıklıkla yapılmasına yardımcı olur. Dergiler yayınladıkları içeriklere göre sayfalar üzerinde gösterilerek bölümlere ayrılabilir. Ekonomi dergileri daha çok güncel haber ve bilgi verici nitelikte oldukları için bu haberler ilk sayfalarda yer almalıdır. İlk sayfalarda yer alan güncel haberler okuyucunun ilgisini çekmek açısından önemlidir.

Ekonomi ve Finans Dergisi Nasıl Hazırlanır?

Ekonomi dergisi hazırlarken dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da yazı karakteri seçimidir. Dergilerde fazla sayıda yazı kullanılacağı için okuyucunun gözünü yormayacak seçimler yapılmalıdır. Gazete yazımında olduğu gibi bilgi ağırlıklı olan dergilerde de en fazla üç farklı yazı karakteri kullanımı uygun olur. Metinlerin 10, ara başlıkların 10-12 genel konu başlıklarının ise 16-36 arasında puntolarla yazılması okuyucunun kolay okuyabilmesi ve derginin işlevselliği açısından oldukça önemlidir.

Bir ekonomi dergisi çok fazla bilgi ve haber yazısı ağırlıklı olacağından sıkılıcılığı kırmak için gündemle ilgili denemeler, alakalı kişilerle ilgili yapılacak röportajlar ya da gündem dışı bir konuyla ilgili yazılacak bir haber yazısı da dergiye eklenebilir. Derginin çıktığı aralıkla alakalı olarak en son güncel gelişmeleri derginin başına yerleştirmek okuyucunun gündemle olan ilgisini canlı tutmak ve dergiye olan merakı artırmak için etkili bir yoldur. Dergi yazarları iyi araştırma yapmalı ve güncel haberlerden kopmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir