İlk Defa Kredi Notumu Öğreneceğim Nasıl?

Kredi notu bankaların kredi başvurusunda bulunan müşterilerin isteklerini kabul etmek için bilgi almada kullandıkları bir sistemdir. Kredi notu müşteriler için olduğu kadar bankalar için de oldukça önemlidir. Bankların kredi başvurularını bu puana göre değerlendirir. Bankalar için müşterilerin ne kadar sürede ve düzenli geri ödeme yapacaklarını öndören bir sistem olarak da görülebilir. Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından kayıt altında alınmaktadır ve başvuruda bulunan kişilerin daha önce çektikleri kredileri, varsa kredi kartları ve bankalardan yapmış oldukları diğer bütün işlemlerin geçmişini ellerinde bulundurur.

Kişinin kredi kartını ne zaman kullandığı, borçlarını zamanında yatırıp yatırmadığı eğer daha önce bir kredi çektiyse borçlu olup olmadığı veya taksitlerini yatırma düzeni gibi konular kredi notunun düşük ya da yüksek olmasına ciddi oranda etki eder. Bankalar da bu kayıtları kullanarak kredi başvurusunda bulunan kişilerin bankalarla ilişkilerini ve ödeme düzenlerini izleme imkanı bulur.

Kredi notu kredi kartınız için limit arttırımı istediğinizde, herhangi bir kredi türü için başvuru yaptığınızda veya kredili mevduat hesabı açtırmak istediğinizde bankalar tarafından öncelikle istenen ve incelenen sistemdir. Kredi notunu belirlemede KBB skoru, yaş, iş durumu, aylık net gelir, toplam çalışma deneyimi, son işte çalışma süresi, öğrenim durumu, medeni hali, kişiye ait olan taşınmaz mallar, çek-senet kayıtları, kişinin sahip olduğu kredi kartları ve idari takibi gibi konular da etkili olmaktadır.

Kredi notu 2017 yılından itibaren vatandaşlar tarafından da istenildiği taktirde internet üzerinden öğrenilebilir. Kişiler kredi notlarını bildiklerinde bu puana göre başvuruda bulunur. Eğer kredi notu düşükse yükseltmek için çeşitli işlemler yapabilir. Kredi notu her ay güncellenebildiği için kredi çekmek isteyenler kontrol ettiklerinde kredi notlarındaki değişimi takip edebilirler. Bu da krediye başvurmak isteyenler için olumlu bir gelişme olmuştur. Kredi kartı borcunu kapatmak veya daha önce alınan bir kredinin taksitlerini güne gelmeden ödemek kredi notunun yükselmesinde etkilidir. Kredi notunu öğrenmek için öncelikle Kredi Kayıt Bürosuna internet ortamından kayıt yaptırmak gerekir. Daha sonra hangi bankaya kayıt  olunmuşsa bir ve beş tl arası bir ücret ödeyerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir