Kredi Notu Neden Düşer ?

Bankacılık işlemlerinde önemli bir rol oynayan kredi notunu daha detaylı açıklamak için kredi notunun neden düştüğünü hep birlikte inceleyelim.

Kredi Notu Neden Düşer ?

Kredi notu nedir başlıklı yazımızda kredi notunun tanımını kısaca yapmıştık. Şimdi ise kredi notu düşmesinin detaylı açıklamalarını sizler ile paylaşalım. Kredi veya bir kredi kartı için bankaya gittiniz ve başvurunuz kredi kartı notunuzun düşük olması sebebi ile reddedildiyse kredi notunuzda ki düşüklüğün neden kaynaklandığını bulabiliriz. Bu yazımız ile notunuzu tekrar yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Düşme Sebebleri ;

1- Kredi Kartı : Kredi kartında ki ödemelerinizi günü geldiğinde ödemiyorsanız mevcut kredi kartınızın sadece asgari tutarınızı ödüyorsanız ve ödemeleri gecikmeli olarak yapıyorsanız muhtemelen bankanın gözünde güvenilmez bir müşteri halini alırsınız ve kredi notu böylece düşüşe geçer. Hem de bu büyük bir düşüş yapar.

2- Banka Kredisi : Bankanın size vermiş olduğu krediyi çektiniz ve ödemeleri geldiğinde düzenli bir şekilde bu ödemeyi gerçekleştirmezseniz hatta 1 gün dahi gecikmiş bir ödemeniz var ise banka size bu sebeple kredi vermeyecek ve kredi notunuz düşüşe geçecektir.

3- İşsizseniz : Bankanın gözünde evraklar önem taşımaktadır. Özellikle sigortanız yok ise veya bir kazancınız var fakat bunu belge ile ispatlayamıyorsanız bankanın gözünde güvenilir bir müşteri olmazsınız ve kredi notu düşer.

4- Faturaları Ödememe : Eğer kullanmış olduğunuz Adınıza kayıtlı bir numaranız faturalı ise  hatlardan herhangi bir tarifeyi kullanıyorsanız ve faturanızı ödemediğinize dair bir durum varsa bilgiler anında bankaya düşecektir.

Kredi notu düşmesinde yukarıda ki nedenlerden herhangi birini sizde yapmış olabilirsiniz. Sizlere bu durumu aşmanın ve kredi notu yükseltmenin tekniklerini yeni yazımızda açıklayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir