Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabının nasıl açıldığına geçmeden önce altın hesabının ne olduğunu ve altın hesabı hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedelim istiyorum.

“Altın hesabı” birikimlerimizi altın hesabı olarak değerlendirmemizi sağlayan bir yatırım türüdür. Altın hesaplarımız USD ve TL karşılığında altın alım / satım işlerini yapabilme imkanı sunar.

Altın hesabınız ile gramla alım satım işlemleri yapabileceğiniz gibi güvenli bir şekilde altın yatırımı da yapabilirsiniz. Altın hesabınızdaki altınınızı istediğiniz zaman nakde çevirebilirsiniz. Altın hesapları altınlarınızın çalınma riskini ortadan kaldırır. Aynı zamanda düşük ayar, işçilik maliyetleri, taşıma riski vb. sorunlar yaşamazsınız.

Vadeli altın hesabı mı vadesiz altın hesabı mı?  

Vadeli altın hesabı altın birikimlerinize faiz alabileceğiniz vadeli bir mevduat hesabıdır. Vadesiz altın hesabı ise miligram bazında döviz alıp satar gibi altın alabilmenizi sağlayan güvenli bir vadesiz mevduat hesabıdır diyebiliriz.

Peki, vadesiz altın mevduat işlemlerini nereden ve ne zaman yapabiliriz?

Banka şubelerinde mesai saatleri içerisinde işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Aynı zamanda internet şubelerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  İşlemi, internet üzerinden halletmek istediğiniz de dikkat etmeniz gereken unsur; TL cinsi hesaplarda 7/24 işlem yapabilirken USD cinsi hesaplarda sabah 9 akşam 6 saatleri arasında işlem yapılabildiğidir.

Altın hesabımızı nerelerden açtırmamız gerekir?

Banka şubelerine giderek altın hesabınızı kolaylıkla açtırabilirsiniz. Banka şubesine gitmeme gerek yok ben işimi internetten halledebilirim diyenlerdenseniz bir bankada hesabınız olduğu takdirde banka şubesine gitmeden evde oturduğunuz yerden,  kullandığınız İnternet şubesinden de yapabilirsiniz. Banka şubesi ve internet şubesine ek olarak bir banka hesabınız var ise telefon bankacılığı ile de bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Vadeli altın hesabı mı yoksa vadesi altın hesabı mı açacağınıza karar verdikten sonra karar vermeniz gereken önemli bir unsur da hiç şüphesiz, hesabı hangi bankada açacağınız olacaktır.

Altın hesabı açmak istediğimizde banka seçimimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Banka seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken nokta alım satarken bankanın komisyon alıp almadığına ve buna ek olarak da fark / kesinti yapıp yapmadığına dikkat etmeniz de fayda var. banka seçiminizi de bu doğrultuda yapmanız elbette akıllıca olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir