72 Ay Vadeli Bireysel Krediler Başladı Mı?

21 Eylül de yapılan açıklamalarda kredi vadelerinde değişiklikler olmuştur. Bireysel kredilerinde 36 dan 48 aya çıkarılması, araç kredileri 48 aydan 60 aya çıkarılması, tekrar birçok alışverişlerinde kredi kartına 12 taksit uygulaması gibi. Bireysel kredilerinde 72 ay vade olayı farklıdır. Borçlarını ödeme zorluğu çeken ya da kredi kartı borcunu ödemeyen kişilerin başvuracağı bir yöntemdir. Yani borç yapılandırılmasında 72 ay vadesi kullanılmaktadır.

Siz bireysel ihtiyaç kredilerinizde 72 ay vade talebinde bulunamazsınız. Yalnız devam eden borçlarınız içinde olabilir. Kredi veya kredi kartı borcunun 72 ay vadeye ile yapılandırmak isteyen kişiler borçlu oldukları bankalara başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ama borçlarından dolayı hacizlik olan kişilerin durumları şuan bir netlik kazanmış durumda değil. Borçların avukat masrafları, günlük işleyen faizler nedeniyle yükselen borçlar hakkında daha bir kesinlik yok. Ama bu proje sonuçta borç yükü altında ezilen kişileri rahatlatmak için yapılmıştır. Tabi ki, temennimiz ana borcun yapılandırılmasıdır.

Tabi araştırması gereken önemli bir noktada vardır. Birçok kişinin bilmediği şey, kendi istediğimiz ile yapılandırılan borçlar ödenmediği taktirde ne olacak?

Sonuçta yapılandırılmış borçların yükümlülüğünde hapis cezası olabilir. Bu konu hakkında yapılan bir açıklama yok. Peki yapılandırılan borçlarımızı ödemediğimiz taktirde hapis cezası istemi olabilir mi? Bence olabilir. Borçlarınızı yapılandırmadan önce mutlaka bu ayrıntıyı araştırın. Sonuçta başımıza ne geleceği belli mi olur. Borçların yapılandırılması ile, birkaç bankaya borcu olan kişilerin başka bir bankaya toplamasına da gerek kalmamış olmakta.  Böylelikle borçlu olduğunuz bankalara giderek 72 aya böldürerek borç yüklerini azaltabilirler.

Yapılandırma yapamacağınız borçlarınızın takibe düşmemesi önemlidir. Şuan yapılan açıklamalar doğrultusunda takibe düşmemiş borçları için 72 vade imkanı olacaktır. İlerleyen zamanlarda ise, takibe düşmüş borçlar içinde yapılabilir. Bence bu durumda olan milyonlarca insanda düşünülmeli ve kolaylık sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir