İhtiyaç Kredisi Caiz Mi? Haram Mı?

Para bulmak kimi zaman son derece zor ve yorucu süreçlere neden olmakta hele bir de söz konusu olan bu ihtiyaç acil ise mevcut sıkıntı kat be kat artmaktadır. Bu konuda çözüm olarak en sık başvurulan yöntemlerden biri bankalar ve onların ihtiyaç kredisi hizmetleri olsa da hemen hemen her bankanın faiz ile çalışıyor olması maddi sıkıntısı olan insanların kafasında “ihtiyaç kredisi caiz mi?” sorusunun oluşmasına neden olmaktadır. Söz konusu olan bu merakın ve de hassasiyetin temel nedeni ise dinimizce faizin haram ve dolayısı ile de kati bir şekilde yasak olmasıdır. Bu sebepten dolayı anlatılan konuda dikkatli davranmak ve helal dairede yaşamak isteyen kişiler her ne kadar parasal olarak bunalsalar da bankalardan uzak durmak istemektedir.

İhtiyaç kredisinin dini boyutu ile alakalı olarak bilgi vermemiz gerekir ise ilk aşamada vurgulamamız gereken bu olanaktan faydalanırken ödenemek zorunda olan faizlerin varlığıdır. Birkaç istisna dışında ülkemizde hizmet veren hemen hemen her banka faiz sistemi ile borçlandırma yapmaktadır. Faiz ile ilgili hükümler ise şu şekildedir.

  1. İnsanların mallarında artış olsun diye verdiğiniz herhangi bir faiz Allah katında artmaz. Allah’ın rızasını kazanmak için verdiğiniz zekata gelince, işte zekatını veren o kimseler, evet onlar (sevaplarını ve mallarını) kat kat arttıranlardır. (Rum, 30/39).
  2. Faiz yiyenler ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi kalkarlar. Bu onların: “Alım satım da ancak faiz gibidir.” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah alış verişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de faize bir son verirse, artık geçmişi kendisine, işi de Allah’a aittir. Kim faize geri dönerse artık onlar ateşin halkıdır, orada sürekli kalacaklardır. Allah, faizi yok eder de, sadakaları artırır. Allah, günahkâr kafirlerin hiç birini sevmez. (Bakara 2/275-276).

Bunlar faiz ile alakalı olan ayetlerden yalnızca birkaçı olmak ile beraber daha pek çok ayet ve hadis ile faiz dolayısı ile de kredi kati olarak yasaklanmıştır. Bunun yerine katılım bankalarını ya da faizsiz bankacılık uygulamalarını tercih etmek çok daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir