En Değerli Para Birimleri Hangileridir?

Yatırım yapmak isteyen kişilerin en çok tercih yöntemlerden biri döviz almak ve bu şekilde kazanç elde etmektir. Dünya çapında pek çok farklı para birimi bulunmak ile beraber bunlar arasında en çok kazanç getirecek olanları tercih etmek gerçekten de bu konuda uzman olmayı gerektirmektedir. Diğer bir önemli konu ise yatırım yapılacak olan paranın Türk Lirası karşısındaki durumu olmaktadır. Bu sebepten dolayı yatırımcılara ve merak eden kişilere fikir olması amacı ile Türk Lirası karşısında en değerli para birimleri hangileridir konusu açıklanmaya çalışılmıştır. Bu konuda sıralama aşağıdaki listede belirtildiği gibidir.

 

  1. Kuveyt Dinarı

Söz konusu olan bu listenin ilk sırasında Kuveyt Dinarı yer almaktadır. Türk Lirası’na kıyasla gerçekten de bir hayli yüksek olan para birimi Merkez Bankası verilerine göre 12.23 Türk Lirası civarlarında seyretmektedir.

2. İngiliz Sterlini

Diğer bir yüksek değerli para birimi ise İngiliz Sterlini olmak ile beraber onların bir birimlik parası Merkez Bankası’nın güncel verilerine göre bizim 4.63 liramıza denk gelmektedir.

3. EURO

Avrupa Birliği ülkelerinin resmi para birimi olan Euro da son derece yüksek seviyelerde seyretmeye ve yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam etmektedir. Son verilere göre söz konusu oln bu para birimi 3.95 Türk Lirası civarlarında olmaktadır.

4. İsviçre Frangı

Adı geçmekte olan bu para birimi de Türk Lirası karşısında son derece değerli ve buna paralel olarak da yüksek seviyelerde seyreden bir yatırım aracı olma özelliği taşımaktadır. Yine Merkez Bankası’ndan alınan verilere göre bir İsviçre Frangı 3.70 Türk Lirası’na eşit seviyeye ulaşmıştır.

5. Amerikan Doları

Son zamanlarda rekor üstüne rekor kıran dolar fiyatları dünya çapında incelediği zaman ancak beşinci sırada yer alabilmektedir. Güncel verilere göre ise bu yatırım aracının 3. 70 Türk Lirası seviyelerinde seyrettiği gözlemlenmektedir.

6. Avustralya Doları

Türk Lirası karşısında üstünlüğünü sürdürmekte olan para birimlerinden biri de Avustralya doları olmaktadır. Öyle ki bizim paramızın iki katından bile daha değerli olan bu yatırım aracının fiyatı 2.82 Türk Lirası civarlarındadır.

7. Kanada Doları

Adı geçen bu para birimi de yatırımcıları memnun etmekte olan araçlar arasında yer almaktadır. Yine güncel verilere göre fiyatı 2.81 Türk Lirası olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir