Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar

Acil para ihtiyaçları hayatımızın rutin akışı içerisinde sıklıkla karşılaştığımız durumlar olmak ile beraber çözüm bulabilmek bazı şartlar altında bir hayli zor olmaktadır. Bilhassa işsiz insanlar için bu sıkıntıyı çözmek oldukça zor olmakta ve bu kişilerin çalışmayanlara kredi veren bankalar bulması gerekmektedir. Bu durumu incelemek istediğimiz zaman ilk aşamada ülkemizde hizmet vermekte olan bankaların kredi verecekleri kişilerde aramakta oldukları özellikleri genel çerçevede incelemek faydalı olacaktır.

 

Ülkemizdeki bankaların hemen hemen hepsinin olmazsa olmaz kuralları arasında; kredi notu düşük olan kişilere, sicili bozuk kişilere, mevcut gelirleri kredi taksitini ödemeye yetmeyecek kişilere, mevcut gelirlerini belgeler ile sabitleyemeyen kişilere ve talep ettikleri gelirleri sunamayan kişilere kredi vermemek bulunmaktadır. Bu durum istisnasız her bankada bu şekilde tezahür etmektedir.

Söz konusu olan bu kuralları daha detaylı incelediğimiz zaman kredi almak istemekte olan kişilerin gelirleri ile alakalı olan durumun bir hayli önemsendiğini görebilmekteyiz. Bankaların hepsi hem gelirlerin seviyesini hem de belgelenmesini olmazsa olmaz olarak nitelendirmekte ve bu durumda yaşanacak olan sıkıntılar konusunda hiçbir şekilde taviz vermemektedir. Kredi almak istedikleri bankaya gelir belgelerini sunma konusunda problem yaşamakta olan kişilerin hiçbir şekilde şansları bulunmamaktadır. Bu durumu daha net bir şekilde izah etmemiz gerekir ise çalışmayan ve buna paralel olarak gelir belgesi ibraz edemeyen kişilerin bankalardan kredi alma olanakları bulunmamaktadır. Ülkemiz şartlarında hiçbir banka çalışmayan kişilere kredi vermemektedir.

 

Bu durum zaten maddi olarak zor durumda ve sıkışık olan işsiz kişiler için son derece kötü olmakta ve mevcut problemlerinin daha da büyümesine sebebiyet vermektedir. Bankaların söz konusu olan tutumunun temel sebebi kendilerinden kredi olarak alınacak paranın geri ödeneceğine dair hiçbir güvence görmemeleridir. Kuruluş amacı olarak her ticari teşebbüs gibi kar etmeyi ve kazanç sağlamayı amaçlamakta olan bankaların bu tutumu tamamen doğal ve normal olmak ile beraber hali hazırda çalışmayan ve gelir belgesi sunma konusunda sıkıntı yaşamakta olan kişilere tavsiyemiz bankalar dışındaki yasal kuruluşlar aracılığı ile mevcut sıkıntılarını çözme yoluna gitmeleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir