Borçlarımdan Dolayı Kredi Alamıyorum

Finansal olarak yapmakta olduğumuz her türlü işlem belli başlı kurumlar tarafından kayıt altına almakta olup bu da bizim bankacılık işlemleri için bir nevi referansımız olmaktadır. Söz konusu olan bu durum bütçesini düzgün yöneten ve borçlanırken bile mantıklı davranan kişiler açısından son derece güzel sonuçlar doğurmak ile beraber ancak ne yazık ki “borçlarımdan dolayı kredi alamıyorum” diyen kişilerin sayısı son derece fazla olmakta ve her türlü borcun kayıt altına alınması bu kişileri son derece olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Ülkemizde hizmet vermekte olan bankaların hemen hemen hepsi herhangi bir hizmet talebi ile kendilerine başvurmakta olan kişileri ilk olarak sıkı bir inceleme sürecinden geçirmektedir. Bu süreç dahilinde ilk baktıkları şey kredi notları, mevcut gelirler, finansal sicilleri ve herhangi bir borca sahip olup olmadıklarıdır. Eğer söz konusu kişiler tüm bu süreçler sonucunda olumsuz bir müşteri profili çizerler ise bankalar tarafından kati bir surette geri çevrilmektedirler. Bu durum hali hazırda para sıkıntıları ve olan muhtemelen de her geçen gün büyüyen kişileri son derece olumsuz etkilemekte ve çaresiz bırakmaktadır.

Ancak ülkemizde borç para ya da kredi veren tek yer bankalar olmamakta bilhassa bahsi geçmekte olan bu sıkı eleme ve inceleme süreci nedeni ile geri çevrilen kişilerin talepleri doğrultusunda hizmet vermekte olan pek çok farklı yer bulunmaktadır. Bu yerlerin  birçoğu yasal prosedürler dahilinde ve son derece uygun şartlarda hizmet vermek ile beraber talep eden kişilere kesinlikle tavsiye edilmemek ile beraber illegal şekilde borç para veren yerler dahi mevcut olmaktadır.

Bankalar haricinde borç para veren yerler şunlardır;

a. Kredi danışmanlık firmaları,

b. İkrazatçı firmalar,

c. Kredi vermekte olan kuyumcular,

ç. Kredi vermekte olan finans şirketleri,

d. KOSGEB,

e. Senetle para veren şahıslar,

f.  telefon bayileri,

g. Senetle para veren firmalar gibi yerlerdir.

Tefeciler de bahsi geçen hizmeti vermek ile beraber bu seçenek son derece riskli olduğu için hiç kimseye tasvip ve tavsiye edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir