Araba almak için kredi çekmek caiz mi?

Araba almak istiyorsunuz ama bunun için kullanabileceğiniz toplu nakitiniz yok, bunun için banka kredisi kullanmayı düşünüyorsunuz:  Ama bir yandan da içiniz hiç rahat değil. Bankadan alacağınız krediyle araba almanızın dinimizce caiz olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Dinimizce alışveriş helal ama faiz haramdır.

Bankalardan taşıt almak için kullanacağınız kredi faizli kredi olacağı için bu dinimizce caiz olmayacaktır. Bankalar para alıp para satan ticari kuruluşlar oldukları için bankadan bankaya sadece kredinin faiz oranları değişecektir. Araba günümüzde zaruriyettir, bu durumunda faiz alıp vermek helal olur gibi bir düşünce çok yanlıştır.  Araba sahibi olmak zaruriyet değildir. Çünkü kişi o yere yürüme gücüyle gidemeyecekse bile toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilir. Bu da bu durumu zaruriyet olmaktan çıkartır. Alacağınız ve kullanacağınız aracınıza kredi kullanarak faiz karıştırmanız hiç doğru bir davranış olmayacaktır.

Bu durumla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığına’da bir sürü soru gelmektedir. Din İşleri Yüksek Kurulu Soru Cevaplandırma Platformu’da bu konuda bir açıklama yaparak faizli araç almanın caiz olmadığını belirtmiştir. Verilen fetvada, ” peşin olarak alma ihtimaliniz yoksa bir şirkete giderek (finans kurumu mesela) aracı peşin olarak satın alıp, sonra da taksitle kendisine satmasını istemesin de, şirketinde peşin olarak aldığı aracın üzerine kar payı ekleyerek size vadeli olarak satmasında dinen bir sakınca yoktur ” açıklamasına yer verilmiştir. Böylelikle de alım satım işinin içerisine faiz karışmamış olacaktır. Yani mesela katılım bankası ilk etapta aracı kendi adına alacağı için arabayı satan firmanın muhattabı katılım bankası olacaktır. Daha sonra katılım bankası  aracı size satacağı için sizin muhattabınız da katılım bankası olacaktır.

Bu ticaret olacağı için bu şekilde araç almakta dinen hiçbir sakınca yoktur. Satış rakamına eklenen kar payı reel faiz içermemektedir.Bu rakam fazlalığı enflasyon oranının ya altındadır yada ona eşittir. Katılım bankaları mevduatlarını mevcut bankalar gibi yurtdışında ki diğer bankalara para ve döviz fonlarına yatırmak yerine reel yani gerçekçi sektörlere yatırım yapmaktadırlar. Böylelikle verdikleri bankacılık hizmetlerini faizsiz bankacılık prensiplerine uygun bir şekilde yapmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir