Tarım Kredi Kooperatifi Borçları Affı

Çiftçiyi desteklemek ve tarımı geliştirmek adına 2018 yılı itibari ile yapılacak olan çalışmalardan biri de Tarım Kredi Kooperatifi borçları affı projesi olmaktadır. Söz konusu olan bu proje kapsamında adı geçen kuruma borcu bulunmakta olan kişilerin bu borçları affedilerek aynı zamanda sicillerinin de temize çıkması amaçlanmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi Borçlarının Affı Nedir?

Mevzu bahis olan bu borç affı kapsamında yapılmakta olan tarım ve çiftçilik faaliyetleri kapsamında ülkemizde bu konuda yetkili kurum olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nden alınmış olan ancak ödeme sürecinde sıkıntılar yaşanması nedeni aksayan ya  da ödemesi yapılamayan borçların devlet bütçesi ile ödenmesi planlanmaktadır. Başka bir deyişle adı geçen kuruma olan ödenmemiş borçların affı söz konusu olmakta ve bu durum milyonlarca çiftçi için müjde niteliği taşımaktadır.

Meclise sunulmuş olan bu yasa teklifinin temel amacı ise ülkemizde mevcut olan milyonlarca borçlu çiftçinin söz konusu olan bu borçlar nedeni ile aktif olarak çiftçilik yapamaması ve  bu durumun da doğal olarak ülke ekonomisine yansımasıdır. Tohum, mazot, gübre ve bunun gibi daha başka pek çok ihtiyacı borçlar ve parasızlık nedeni ile alamayan ve buna paralel olarak da üretim yapmayı yavaşlatan ve hatta durdurmak zorunda kalan çiftçilerin sayısı her geçen gün daha da arttıkça söz konusu bu sürecin sonucunda doğal bir sonucu olarak ülkemizde mevcut olan ihtiyacı giderecek kadar üretim yapmak imkansız olmaktadır. Kendimize yetecek kadar dahi üretim yapamamamız ise bu noktada hem ihracat yapmamızı engellemekte hem de ithal ürünlere bizi mecbur etmektedir.

Bahsi geçmekte olan bu durumun ülke ekonomisine yansıması oldukça büyük olduğu için hazinede mevcut olan parayı ithalata harcamak istemeyen yetkililer bunun yerine çiftçilerimizin mevcut olan borçlarını ödemeyi daha mantıklı bulmaktadırlar. Eğer sizin de Tarım Kredi Kooperatifleri’ne borçlarınız varsa ve ödemekte de zorluklar yaşıyorsanız detayları anlatılmakta olan bu borç affı sürecini takip etmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede borçlarınızdan kurtularak oldukça rahat bir şekilde çiftçilik ve üretim faaliyetlerine devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir