Son 10 Yılın Altın Fiyatları Grafiği

Birikim yapmak istemekte olan kişilerin en çok tercih ettiği yatırım araçlarının başında altın gelmekte olup bu seçenek her gelir grubundan insan için en cazip seçenek olma özelliği taşımaktadır. Bu sebepten dolayı da ellerinde mevcut olan birikimlerini altın alarak değerlendirmek isteyen kişiler için son 10 yılın altın fiyatları grafiğini paylaşmak sureti ile bu konuda fikir almanız amaçlanmaktadır.  Siz de birikimlerini altın almak yöntemi ile yatırıma dönüştürme amacında iseniz yazımızı okumak sureti ile fikir almanız sizin için oldukça faydalı ve açıklayıcı olacaktır.

Son On Yılın Altın Fiyatları Değişim Tablosu

Eğer altın almak istiyorsanız yukarıda belirtmekte olduğumuz grafiği dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. Sizin de göreceğiniz üzere altın uzun yıllar boyunca her zaman artış göstermiş ancak 2009 yılındaki hızlı tırmanışı çok da uzun sürmeyerek bir yıl önceki seviyelerine geri dönmüştür. Bu grafiği daha net bir şekilde açıklamamız gerekir ise altın uzun vadede her zaman yatırımcısının yüzünü güldürmüş ancak gereğinden fazla ve beklenen seviyelerin üstünde  yükselişlerde de eski seviyelerine geri dönüş yapmıştır. Bahsi geçen bu durumları tek tek açıklamak gerekir ise yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

 

Uzun Vadede Kazandıran Yatırım Aracı

Bu grafiği incelediğimiz zaman söz gelimi 2004 yılında altın alıp on yıl boyunca saklamış olan bir yatırımcı son derece büyük karlar elde etmişlerdir. Bu süreci ne kadar uzun tutar isek elde edeceğimiz kar da o kadar fazla olacaktır. Daha net söylemek gerekir ise altın uzun vadede parasını bekletme olanağı olan kişiler için son derece faydalı bir yatırım aracı olmaktadır.

Kısa Vadede Riskler İçeriyor

Altın her ne kadar en karlı yatırım aracı olma özelliği taşısa da söz gelimi 2010’larda yaşanmakta olan düşüşü incelediğimiz zaman bu düşüş elinde olan paraları bir yıllığına yatırım yapma planı ile altın almış kişiler için oldukça büyük bir kayıp olmaktadır. Ancak parasını daha önceden yatıran ya da daha uzun bekletecek olan kişiler bu düşüş çok da etkilemeyecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir