Sigortalı İşte Çalışan Öğrencinin KYK Bursu Kesilir Mi?

Öğrencilik hayatını mümkün olan en rahat şartlarda geçirebilmek için devlet tarafında verilmekte olan burs desteği pek çok kişiye son derece büyük avantajlar sunmakta iken bu konuda da belli başlı pürüzler ve sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunlar arasında en çok dikkat çeken sigortalı bir işte çalışmakta olan üniversite öğrencileri ile alakalı olmakta ve pek çok kişi “Sigortalı işte çalışan öğrencinin KYK bursu kesilir mi?” diye merak etmektedir. Bu sebepten dolayı çalışmak zorunda kalan pek çok öğrenci işverenler ile anlaşarak sigorta yapılmamasını talep etmekte ve söz konusu olan mağduriyeti bu şekilde gidermek istemektedir. Ancak bahsi geçen bu sigortasız çalışma süreci de daha başka mağduriyetlere neden olmakta ve bu duruma bir dur demek aynı zamanda da açıklık getirmek için bilinmesi gereken bazı detaylardan bahsetmek son derece önemli olmaktadır.

Sigortalı İşte Çalışan Öğrencinin Bursu Kesilir Mi?

Öğrencilik parasal olarak en çok sıkıntı yaşadığımız dönemlerden biri olmakta iken pek çok kişi bu süreci yalnızca devlet bursları ile atlatamamakta ve çalışmak durumunda kalmaktadır. Ancak işe girdiği zaman da yapılmakta olan sigorta işlemi nedeni ile bursu kesilmekte ve bu durum bir kısır döngü halini almaktadır. Bu yüzden de öğrencilerin maddi olanaksızlıklara çözüm bulması çok da kolay olmamaktadır.

Ancak bilmelisiniz ki devlet bursu almakta olan öğrencilerin sigortalı bir işe girdikleri zaman mevcut olan burslarının kesilmesi yönündeki uygulama yeni bir düzenleme ile kaldırılmıştır. Başka bir deyiş ile eğer burs alıyorsanız ve sigortalı olarak da çalışmanız gerekiyor ise bu durumda kaygı yaşamanıza gerek yok, çünkü artık sigortalı olarak çalışmak burs almaya engel teşkil etmemektedir.

Anlatılmakta olan bu durumdan dolayı eğer siz de öğrencilik yıllarında çalışmak istiyor ve bursunuzu kaybetmekten de çekiniyorsanız artık son derece rahat bir şekilde işe girebilirsiniz. Söz konusu olan yeni düzenleme ile asgari ücret ya da daha fazla maaş almanız ya da sigortanızın yatıyor olması bu konuda engel teşkil etmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir