Senet Kanunu – Yasası Düzenleme

Ülkemizde vadeli olarak mal, ürün ya da borç para alındığı zaman bu süreci hukuki bir zemine oturtmak amacı ile senet yapılmakta ve bu işlemi yapmak için de uygulanmakta olan prosedür  senet kanununa bağlı olmaktadır. Son zamanlarda bu konu ile alakalı olarak en çok dikkat çeken gelişmelerden biri de senet kanunu -yasası düzenlemesi olmakta ve yapacağı ödemeleri bu işlem dahilinde gerçekleştirmekte olan herkesi oldukça yakından ilgilendirmektedir. Eğer siz de sık sık senetle işlem yapmakta olan kişilerdenseniz bu konuda merak etmekte olduğunuz hemen hemen her sorunun cevabını yazımızın devamında bulma olanağı yakalayabilirsiniz.

2017 Senet Yasası Düzenlemesi Neleri İçeriyor?

Kullanılmakta olan bu sistem ülkemizde en yaygın olan ödeme yapma seçeneklerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Bu yüzden de değişmekte olan şartlara göre gelişmesi ve güncellenmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı da hali hazırda kullanılmakta olan senet yasası 2017 yılı itibari ile güncellenmiş olup bu konuda bilinmesi gereken tüm detaylar aşağıda belirtildiği gibi olmaktadır.

  1. Kendinden mal, hizmet ya da borç para alınan ve bu sebepten dolayı da senet düzenleyecek olan mercii eğer bir gerçek kişi ise söz konusu olan belgede Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yazması zorunlu olmaktadır. Eğer senet düzenleme işlemini yapmakta olan bir gerçek kişi değil de tüzel kişi ise onun da kısa adı MERSİS olan Merkezi Sicil Kayıt  Sistemi numarasını yazması gerekmektedir.
  2. Senedin ödenmesi gereken vadenin yazılması gerekmektedir.
  3. Ödenmesi gereken bedel net ve açık bir şekilde senedin üzerinden belirtilmelidir.
  4. Senedi düzenlemekte olan eğer bir gerçek kişi ise mutlaka imzası mevcut olmalıdır.

Bahsi geçmekte olan bu özellikler düzenlenmekte olan her bir senet için olmazsa olmaz özellikler olmaktadır. Bu sebepten dolayı siz de senet düzenleyen taraf ya da senetle hizmet alan taraflardan herhangi biri olmak kaydı ile işlem yapmak iseniz mutlaka ve mutlaka detaylı olarak anlatılmakta yeni yasa kapsamına dikkat ederek evraklarınızı düzenlemeli ve olması muhtemel sıkıntıları daha ilk aşmada ortadan kaldırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir