Rapor Parası Nereye Yatar?

Sağlık sorunları yaşadığımız ve sorunlar yüzünde hali hazırda çalışmakta olduğumuz iş yerimize gidemediğimiz zamanlarda yetkili ola sağlık kurumlarından almakta olduğumuz raporlar bizim içim sıhhi izin belgesi olma özelliği taşımaktadır. Söz konusu olan bu raporlar sayesinde hasta olduğumuz dönem boyunca işe gitmeme hakkımı bulunmak ile beraber bu zaman zarfında iş verenler çalışmadığımız günlerin yevmiyesini maaşımızdan düşmekte ancak bu durumun yaratacağı muhtemel mağduriyetleri gidermek adını Sosyal Güvenlik Kurumu raporlu olduğumuz ve maaşımızdan kesilmekte olan günlerin parasını tarafımıza ödemektedir.

Ancak bu para maaşımız ile beraber olmamakla beraber SGK tarafından belirlenmiş olan günlerden ve yine adı geçen kurumun anlaşmalı olduğu bankaya yatmakta bu durum da rapor alan kişilerin “rapor parası nereye yatar?” diye merak etmesine sebep olmaktadır.

 

Rapor Parası Hangi Bankaya Yatar?

Bu ile alakalı olan bilgileri paylaşmadan önce SGK tarafından adımıza yatırılacak olan rapor parasının ilk günden sonraki yevmiyelerimizi kapsayacağını belirmemiz gerekmektedir. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi iki günlük ya da daha az raporlar için ödeme yapılmamaktadır. Bunun haricindeki günler için paramızın Ziraat Bankası‘na yatması söz konusu olmaktadır. Söz konusu olan istirahat belgesini aldıktan sonraki ayın sekizi ve on dördünde paramızı herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek çekmemiz mümkün olmamaktadır.

Bu aşamada merak edilen konulardan biri de Ziraat Bankası’nda hesabı olmayan kişilerin rapor parası nereye yatar konusu olmaktadır. Adı geçen banka da mevcut bir hesabı olan kişiler ister banka şubelerine giderek isterlerse de ATM’ler aracılığı ile paralarını çekebilmekte hatta direk olarak bu paraları internet bankacılığı ya da mobil bankacılık ile kullanma olanakları da bulunmaktadır. Ancak adı geçen banka da mevcut bir hesabı bulunmamakta olan kişiler için bu süreç böyle işlememekte ve paraları direk olarak isimlerine yatmaktadır. Daha net söylemek gerekir ise hesabınız olmasa dahi rapor paranızı alacağınız yer yine Ziraat Bankası Şubeleri olmaktadır. Ancak söz konusu olan bu parayı yalnızca şube içi işlem yaparak alma şansı bulunmakta olan bu kişilerin ATM’ler ile ya da daha başka yöntemlerle hizmet alması mümkün olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir