Otomatik Ödeme Talimatı Vermek Avantajlı Mıdır?

Bankalar ve sunmakta oldukları hizmetleri pek çok farklı konuda hayatımızı kolaylaştırmaya devam etmekte olup bu nokta de en çok dikkat çeken uygulamaların başında otomatik ödeme talimatları gelmektedir. Ülkemizde hizmet vermekte olan hemen hemen her bankanın müşterilerine sunmakta olduğu bu işlem alakalı olarak pek çok kişinin kafasında “otomatik ödeme talimatı vermek avantajlı mıdır?” sorusu belirmekte ve bu konuda fikir arayışı içinde olmaktadırlar.

Ödemek durumunda olduğumuz hemen hemen her türlü fatura için hizmet almakta olduğumuz herhangi bir banka üzerinden ödeme talimatları vermek uzun zamandır hayatımızda olan oldukça fazla sayıda kişinin kullanmakta olduğu bir sistem olma özelliği taşımaktadır. Bahsi geçen bu uygulama ile yeni tanışan ya da bu sürece dahil olup olmama konusunda kafa yormakta olan kişiler kendilerine ne gibi artıları olacağını ya da varsa dezavantajlarının ne olduğunu merak etmektedir.

Bahsi geçen bu uygulama aracılığı ile ödemek zorunda olduğumuz her türlü fatura gereken tarih aralığında kendiliğinde ödenmekte ve bu durum da söz konusu olan bu faturaları unutmak ve bunun mağduriyetini yaşamak gibi sıkıntıları ortadan kaldırmaktadır. Bu sistem dahilinde otomatik olarak işlem yapılacak plan ödemelerden bazıları;

a. Elektrik faturası,

b. Su faturası,

c. Cep telefonu ya da sabit telefon faturaları,

ç. Doğal gaz faturası,

d. İnternet faturası,

e. Kablolu TV faturası,

f. Kira ödemeleri ya da

g. SGK ödemeleri gibi işlemlerdir.

Adları belirtilmekte olan bu ödemeleri yapmak için belli başlı ödeme noktalarına gitmemiz gerekir iken söz konusu uygulama sayesinde hiçbir ekstra işlem yapmaksızın işlerimizi halletmemiz mümkün olmaktadır.

Otomatik ödeme talimatlarının sağlamakta olduğu avantajlar bununla da bitmemekte ve pek çok banka kendileri aracılığı ile bu işlemi yapmakta olan müşterilere indirimler ya da daha başka kampanyalar uygulamaktadır. Bunlar arasında hesap işletim ücreti almama ya da kredi kartı aidati tahsil etmeme gibi süreçler de bulunmaktadır. Tüm bu olanaklardan faydalanmak için banka hesabınızda bahsi geçen ödemeyi yapacak kadar para bulundurmak yeterli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir