Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama Dilekçesi

Pek çok kişinin bildiği gibi bankalar ile yapmakta olduğumuz işlemler ve söz konusu bu işlemlere ait olan tüm detaylar finansal sicilimizi oluşturması açısından kayda alınmakta ve bu durum bizim bankalar ile olan ilişkimizi direk olarak etkilemektedir. Bu konuda en kötü ve ne olumsuz sonucu doğuran durum ise adımızın kara listeye girmesi olup bu durumda olan kişilerin uzunca bir süre bankalar ile işlem yapması mümkün olmamaktadır. Bankalardan hizmet alma konusunda sıkıntılar yaşamakta olan pek çok kişi kara listede olup olmadığını merak etmekte olup bu konuda detaylı bilgi almak için Merkez Bankası kara liste sorgulama dilekçesi yazmak istemektedir. En sağlam bilgiye bizzat bu listeyi hazırlamakta olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası aracılığı ile ulaşacağını düşünen bu kişiler için söz konusu dilekçe örneğini beyan etmeden önce “kara listeye nasıl girilir?” sorusunu açıklamak faydalı olacaktır.

 

Bankalara olan kredi ya da kredi kartı borçlarımızı üç ay süre ile üst üste ödemez isek banka yetkilileri bizim ile iletişime geçerek ödeme yapmamız konusunda telkinde bulunacak hatta bu konuda bize yol ve yöntemler önerecektir. Söz konusu olan bu durum sonrasında durumu çözmek için herhangi bir çaba göstermez isek ya da ödememizi gerçekleştirmezsek bu durumda banka adımızı Merkez Bankası’na bildirmekte ve bu şekilde kara listeye girmekteyiz. Yani eğer üç ay üst üste ödemediğiniz borçlarınız varsa yüksek ihtimalle bu listede adınız mevcut olmaktadır. Ancak böyle bir borç aksatma süreciniz yoksa da bu konuda endişeli olmanıza gerek yoktur.

Bu konuyu başka bir açıdan incelememiz gerekir ise eğer bankalar gittiğinizde sizi geri çevirir iken kara listede olduğunuz söylenmiyor ise yine bu konuda endişe duymanızı gerektirecek bir durum yok demektir. Çünkü bankalar sadece bu listede olanları değil daha farklı durumlarda ola pek çok kişiyi geri çevirmektedir. Ancak yine de dilekçe yazarak sağlam bir bilgi almak istiyorsanız aşağıda söz konusu dilekçenin örneği bulunmaktadır;

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na,

Bankanız nezdinde bulunan adıma ait negatif nitelikli ferdi kredi veya kredi kartı kaydının olup olmadığının tarafıma bildirilmesini istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

İmza                                                                                                                                                                                              ……./……./ 201…..                                                                                                                                                                                                Adı Soyadı

EK: Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Adres: ………………………………………………………………

Cep Telefonu:

Annenizin Kızlık Soyadı:

Vergi Kimlik Numarası (Var ise)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir