Kredi Veren Zenginler

Borçlu olmak ve parasızlık son derece sıkıntılı ve büyük problemler içeren süreçler olmak ile beraber söz konusu olan bu duruma aşmak için başvurulacak pek çok farklı yol ve yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında bankalardan ve benzer şekilde hizmet vermekte olan finansal kuruluşlardan destek almak akla gelen ilk yöntem olmak ile beraber söz konusu olan bu yerlerin hizmet vermek için aradıkları belli başlı özellikler olmakta ve bu şartlara haiz olmayan kişileri kati surette geri çevirerek çözüm olanakları sunma konusunda imtina etmektedirler.

Bu noktada mevcut olan ve yüksek ihtimalle de giderek büyüyen para sıkıntılarını çözmek için kendilerine başka yollar aramakta olan kişilerin aklına kredi veren zenginler gelmektedir ve pek çoğu borç para verdikleri kişilerin durumlarını incelemeyen bu kişiler aracılığı ile parasal sıkıntılarını çözmek istemektedirler.

para

Ülkemizde çok bilinmese de mevcut olan mal varlıklarını kredi vermek sureti ile değerlendiren ve elde ettikleri faiz gelirleri ile daha da zenginleşen kişilerin sayısı son derece fazladır. Yapmakta oldukları bu işi hiçbir şekilde tefecilik olarak nitelendirmeyen ve bu konuda da bir hayli hassas davranan bu kişilerin söz konusu tutumunun temel nedeni tefecilere çok da iyi bir gözle bakılmaması ve yasalarımızda da tefeciliğin suç olmasıdır. Ancak bu durumu açıklamak ve netleştirmek gerekir ise yapmakta oldukları iş tefeciliğin ta kendisi olmaktadır. Başka bir deyiş ile kredi veren zenginler olarak bilinmekte olan bu kişilerin hemen hemen hepsi tefeci olmaktadır.

Kredi vermek devlet denetiminde olması gereken ve aynı zamanda da elde edilen faiz gelirleri için vergi kapsamında olan bir uygulama olmak ile beraber kayıt dışı bir şekilde kredi vermekte olan bu kişiler hem devletten vergi kaçırmakta hem de hiçbir denetime tabii olmaksızın kendi kafasından belirlediği kurallara göre kredi vermektedir. Bu durum da oldukça yüksek komisyon ya da faiz oranlarına ya da insafsızca belirlenmiş ödeme şartlarına neden olmaktır. Bu sebepten dolayı her zaman bilinen ve  yasal şekilde hizmet veren yerlerden kredi almak son derece önemli bir konu olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir