Kredi Tahsis Ücreti Ödemek Zorunda Mıyım?

Bankalardan kredi alır iken ödemek durumunda olduğumuz bazı masraflar mevcut olmak ile beraber bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden biri kredi tahsis ücreti olmaktadır. Bu ödemeler zaten nakit sıkışıklığı içerisinde olduğu için bankalardan borç para almak zorunda olan kişileri iyice bunalıma sokmakta ve “Kredi tahsis ücreti ödemek zorunda mıyım?” diye çözüm aramalarına neden olmaktadır. Bu şekilde kendilerine çıkar yol bulmaya çalışan kişilere kredi tahsis ücretinin ne olduğu ödenmesinin zorunlu olup olmadığı ile alakalı detayları paylaşarak izlemeleri gereken yol ile ilgili ip uçları vermek faydalı olacaktır.

Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

Bankaların kredi almak isteyen vatandaşlardan tahsil etmekte oldukları belli başlı masraflar mevcut olmaktadır. Bu masraflar arasında oldukça farklı seçenekler mevcut olsa da bunlar arasında en çok ön plana çıkan adı geçen bu kredi tahsis ücreti olmakta ve tamamen bankaların verdikleri hizmet karşılığında tahsil ettikleri bir ödeme şekli olmaktadır.

Kredi Tahsis Ücreti Alınması Yasal Mıdır?

Bankacılık hizmeti vermek belli başlı masraflara ve çalışmalara neden olduğu için bu konuda belli başlı ödemeler almak ve özellikle kredi verme esnasında bazı kesintiler yapmak bankaların yasal bir hakkı olma özelliği taşımaktadır. Başka bir deyiş ile bahsi geçen bu kesinti bankaların doğal ve yasal bir şekilde gerçekleştirdikleri işlemler olmaktadır. Bu sebepten dolayı yazımızın başında belirtmekte olduğumuz sorunun cevabı olumlu yönde olmaktadır. Daha net söylemek gerekir ise bankalara kredi alma aşamasında ödenmekte olan kredi tahsis ücretinden muaf olma ya da ödenmeme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Kredi Tahsis Ücreti Ne Kadar Ödenmelidir?

Bankaların mevzu bahis olan bu ödemeyi talep etme gibi bir haklarının mevcut olması bilinen bir durum olsa da bu konuda da belli bir sınırlama da bulunmakta ve bankaların istediği kadar ödeme almazı gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Bu çerçevede bilmelisiniz ki ödemeniz gereken kredi tahsis ücreti alacağınız kredi tutarını binde beşini geçmemektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir