Kredi Notu Renkleri Nelerdir?

Ekonomik süreçlerde bankalardan para almak istediğimiz zaman bu talebe dair sonuçları büyük ölçüde etkilemekte olan en önemli şey kredi notumuz ve bu nota ait renkler olmaktadır. Sahip olduğumuz profile göre kredi notumuza ait olan renkler de değişim gösterme eğiliminde bulunmaktadır.

Bu noktada hangi rengin hangi seviyedeki kredi notunu temsil ediyor olduğuna dair hazırlanmış olan bu listenin, bu konuda bilgi almak isteyen kişiler için oldukça faydalı olacağı umulmaktadır.

  1. Findeks Kredi Notu Kırmızı Olanlar

Bankacılık sektöründe oldukça büyük oranda önem ihtiva eden bu konuya ait incelenecek olan ilk başlık kırmızı renge sahip olan kişilerdir.  Söz konusu bu renge kredi notları 0 ile 699 aralığında bulunan kişiler sahip olmakta olup bu puan aralığı bankalar tarafından bir hayli düşük görülmektedir. Bu sebeple de kredi notu kırmızı olan kişilerin bankalardan hizmet alması mümkün olmamaktadır. Başka bir deyişle bahsi geçen bu renge sahip olan kişilerin kredi alma olanakları bulunmamaktadır.

  1. Findeks Kredi Notu Sarı Olanlar

Eğer kredi notumuzun rengi sarı ise bu durum sahip olduğumuz puanın 699 ile 1499 arasında olduğunu göstermektedir. Bahsi geçen bu puan aralığı bankalar tarafından çok da istenmeyen müşteri profillerine ait olmakla beraber, hizmet alma olanakları da bulunmuyor değildir. Orta derecede riskli olan bu insanların düşük tutarlı kredileri kullanabilme olanakları bulunmakla beraber, yüksek tutarlardaki paralar için yalnızca bir kefil ya da teminat göstermek şartı ile kredi alam olanakları mevcut olmaktadır.

  1. Findeks Kredi Notu Yeşil Olanlar

Bankalara kredi almak için giden kişinin sahip olduğu rengi yeşil ise bu durum o kişinin kredi notunun 1499 ile 1900 aralığında olduğunu göstermektedir.  Böyle bir puana sahip olan bir kişinin bankalara başvuru yaptığı zaman hiçbir şekilde geri çevrilme ihtimalleri bulunmamakla birlikte talep ettikleri kredi tutarı ne kadar yüksek olursa olsun bankaların güvence sağlamak amacı ile kefil ya da teminat talep etmeleri söz konusu olmamakta ve her şekilde istedikleri tutarı alabilme olanakları bulunmaktadır.

Kaynak Yazı: http://www.kredivar.net/findeks-rengi-ne-demek-kirmizi-turuncu-sari-yesil.html

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir