Kredi Notu Düşük Olanlar Kara Listeye Mi Girer?

Son zamanlarda bankacılık ile alakalı olan pek çok farklı işlemde duymakta olduğumuz kara liste ve kredi notu tabirleri doğurmakta oldukları sonuçlar bakımından birbirine benzemekte ve bu sebepten dolayı bazen de karıştırılmaktadır. Bankalar ile arası iyi olmayan pek çok kişi kredi notu düşük olanlar kara listeye mi girer diye merak etmekte olup bu konuda fikir almak istemektedirler. Bu sebepten dolayı bugünkü yazımızın konusu kara liste ve kredi notu arasındaki ilişkileri ve farkları açıklamaya yönelik olarak tespit edilmiştir.

Kredi notu dediğimiz şey aslında bizim finansal karnemiz olmakta ve geçmişten bugüne kadar yapmış olduğumuz ve aynı zamanda da yapmaya devam ettiğimiz bankacılık işlemlerini özetlemektedir. Söz gelimi almış olduğumuz bir kredi kartına yönelik olarak dönem borcunu mu yoksa asgari tutarını mı ödediğimiz, şimdiye kadar kaç kez kredi aldığımız ve ödemeleri nasıl yaptığımız, kaç kez kredi başvurusu yapıp geri çevrildiğimiz gibi pek çok farklı detay bu konunun temelini oluşturmaktadır. Başka bir deyiş ile yapmakta olduğumuz ödemelerin tutarı dahi bizim kredi notumuzu etkilemekte olan konular arasıbda yer almaktadır.

Kara liste ise tamamen başka bir konu olmaktadır. Söz konusu olan bu listeye her kredi notu düşük kişi girmemektedir. Kara listeye girmenin temel sebebi bu notun düşüklüğü değil ödenmemiş olan borçlardır. Daha detaylı bilgi vermek gerekir ise kredi borcunu ya da kredi kartı taksitini üç ay üst üste ödememiş ve bu konuda çözüm bulmak adına bankası ile de iş birliği içerisine girmemiş kişilerin adı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bildirilmekte ve burası tarafından hiçbir banka ile işlem yapmaması için kayıt altına alınmakta, bu kayda da kara liste ismi verilmektedir.

Bu konuda söylenmesi gereken en net tabir kara listeye giren herkesin kredi notunun düştüğü ancak her notu düşenin kara listeye girmediğidir. Eğer öyle olsa idi kredi başvurusu banka tarafından geri çevrilen kişinin kredi notu düştüğünden direk olarak kara listeye girmesi gerekirdi. Ancak bu listeye girmenin tek bir koşulu bulunmakta bu da yukarıda belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir