Kredi Kartı Hediye Puan Caiz mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı ve değerli İslam hocaları tarafından yapılan, kredi kartı kullanmak caizdir açıklamalarından sonra, kredi kartı hediye puan caiz mi soruları ortaya atılmaya başlandı.

Bilindiği gibi, kredi kartı ile anlaşmalı iş yerlerinden yapılan, tek çekim ya da taksitli alışverişlerde, bankalar müşterilerine hediye puanlar veriyor. Bu puanları da, yine anlaşmalı iş yerlerinden direk nakit para gibi kullanabiliyorsunuz.

Fakat, bu para puanlar, herhangi bir emek harcanmadan kazanıldığı için, para puan haram mıdır şüpheleri kafaları karıştırmaya başladı. Bu soruların muhatabı olan hocalar, konu ile ilgili yeni bir açıklamaya yapmaya karar verdi.

Kredi kartı hediye puan caiz mi? Bu konu ile ilgili olarak yapılan açıklamalar ise ayrıntılara bağlı olarak değiştiği yönünde. Örneğin, kullandığınız kredi kartı şirkete ait bir kredi kartı ise, çok yüklü yapılan alışverişlerden, yüklü puanlar kazanılabiliyor.

Bu aşamada hediye para puan kullanımı ile ilgili bir sıkıntı yok. Fakat, bilmeniz gereken nokta, bu puanları sadece şirket için harcayabileceğiniz. Şirket dışında, kendi özel ihtiyaçlarınız için kullandığınız takdirde, şirkete ihanet etmiş olacaksınız.

Şirkete ait olan maddi bir kaynağı, şahsi işiniz için kullandığınızda, bu puanlar caiz olmayacaktır. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, kredi kartlarının verdiği puanlar caiz mi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir