Kredi ile Ev Almak Caiz Midir?

Ev almak isteyen kişiler çoğu zaman kendi imkanları dahilinde bu işlemi gerçekleştirememekte ve parasal olarak destek olacak yerler aramaktadırlar. Söz konusu desteği sağlayacak yerler arasında ilk alla gelenler de bankalar ve onların konut kredisi hizmetleri olmaktadır. Ama bilindiği üzere bankaların tüm kredi olanakları faiz sistemi ile işlemektedir ve kredi aldığımız zaman ödemelerimize bu faiz de yansıtılmaktadır.

Ülkemizde hemen hemen bütün bankalar faiz karşılığında kredi veriyor olmasına rağmen dinimize göre paramızı faize yatırmak ya da para alıp faizle ödemek haramdır. Faiz süreçleri haksız kazançlara sebep olduğundan dolayı faizle işleyen herhangi bir sisteme dahil olduğumuzda önemli bir haramı işlemiş oluruz. Çünkü faiz İslam dini uyarınca yasaklanmıştır ve faiz almak ya da faiz ödemek büyük günahtır.

Faizin haram olduğu ayetler ve hadislerle sabit olup söz konusu ayetler  işe şunlardır:

  1. Rum Suresi 30. Ayet: “ İnsanların mallarında artış olsun diye verdiğiniz herhangi bir faiz Allah katında artmaz.”
  2. Ali-i İmran Suresi 130. Ayet: “ Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış faiz yemeyin. Allah’tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.”
  3. Nisa Suresi 161. Ayet: “Men edildikleri halde faiz almalarından ve haksız yollar ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden imkana sapanlara acı bir azap hazırladık.”
  4. Bakara Suresi 275,276. Ayet: “ Faiz yiyenler ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi kalkarlar. Bu onların ‘alım satım da ancak faiz gibidir’ demelerinden dolayıdır. Oysa Allah alışverişi helal faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de faize bir son verirse artık geçmişi kendisine işi de Allah’a aittir. Kim faize geri dönerse artık onlar ateşin halkıdır, orada sürekli kalacaklardır. Allah faizi yok eder de sadakaları arttırır. Allah günahkar kafirlerin hiçbirini sevmez.”
  5. Bakara Suresi 278,279. Ayetler: “ Ey iman edenler Allah’tan sakının ve eğer inanmışsanız faizden arda kalanı bırakın. Şayet böyle yapmazsanız Allah’a ve Resulüne karşı savaş açtığınızı bilin. Eğer tövbe ederseniz artık sermayeleriniz sizindir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir