Kredi Borcu Avukatlık Olursa Ne Olur?

Bankaların sunmakta oldukları kredi hizmetleri son derece faydalı ve çözüm odaklı uygulamalar olsa da bu konuda en önemli olan husus bütçemize uygun ve ödeyebileceğimiz şartlarda kredi almak olup, aksi takdirde baş edilmesi zor durumların ortaya çıkması kuvvetle muhtemel olmaktadır. Söz konusu olan bu plansız kredi alma sonucunda ortaya çıkmakta olan sıkıntılı süreçlerden biri de ödenemeyen borçların avukatlara devredilmesi işlemidir. Bu durumdan mustarip olan kişilerin sayısı son derece fazla olmak ile beraber hemen hemen  hepsi işleyecek olan süreç ile alakalı fikir sahibi olmamakta ve kredi borcu avukatlık olursa ne olur diye merak etmektedir.

 

İlk aşamada kredi borçlarının  bu duruma gelene kadar hangi aşamalardan geçtiğini bilmek faydalı olacaktır. Bankalara olan bu borçları üç ay üst üste ödemediğimiz zaman ilk aşamada yetkili bir kişi bizi arayacak ve borcumuzu ödeyip ödemeyeceğimizi soracak ya da kredimizi yapılandırmayı teklif edecektir. Eğer bu durumun sonrasında da yine ödeme yapmaz isek bu sefer banka söz konusu borcu kendi avukatlarına devredecek ve ismimizi kara listeye girmek üzere Merkez Bankası’na verecektir.

Bu aşamadan sonra bizimle iletişime geçecek olan kişi bankanın yetkilendireceği avukatlar olacaktır. İlk olarak telefon yolu ile bize ulaşıp borcumuzu ödememiz konusunda telkinlerde bulunacak eğer hemen ödeme yapar isek bizim sorumluluğumuzda olan avukat masraflarında indirim yapacağını söyleyecektir. Eğer bu aşamada ödeme yapmaz isek bir sonraki telefon görüşmesinde icra memurları ile elimizde olan mallar ile alakalı olarak keşif yapmaya geleceklerini söyleyen avukatların bu tutumu çoğu zaman borçluları ikna etmekte ve ödeme yapmalarını sağlamaktadır.

Ancak yine de borçlarını ödeme konusunda direnen kişiler varsa bu sefer gerçekten de yetkili icra memurları ile bu kişinin evine ya da iş yerine gidilmekte ve el konulabilecek malların bir listesi yapılmaktadır. Borçlarına karşılık olarak eşyalarına el konulmasını kaldıramayan pek çok kişi bu aşamada ne yapıp edip ödemesini yapsa da elinden gelen bir şey olmadığı için bu aşamada tüm eşyalarını kaybeden kişilerin varlığından da söz etmek mümkün olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir