Kosgeb Kobi Beyannamesi Doldurma

Ülkemizdeki yatırımcı, girişimci ve işletme sahiplerini desteklemek amacı ile kurulmuş olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani kısa adı ile KOSGEB yardımda ve destekte bulunacağı işletmeleri tespit etmek adına KOBİ beyannamesi yöntemini kullanmaktadır. Bu sayede hem işletmelerin büyüklüğünü hem de verilecek olan hizmetin ve yapılacak yardımın niteliğini belirlemekte olan söz konusu kurum için Kosgeb Kobi beyannamesi doldurma süreci bir hayli önemli olmakta ve bu yer ile iş yapmak isteyen herkes adı geçen evrakı mutlaka doldurmalıdır.

Anlatılmakta olan bu durum KOSGEB hizmetlerinden faydalanmak isteyen kişiler için olmazsa olmaz özellikte olduğu için nasıl doldurulacağını yazımızın devamında belirtmeye çalıştık.

KOSGEB Kobi Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

Bunun için öncelikli şart KOSGEB veri tabanına üye olmaktır. Aksi takdirde adı geçen beyannameyi doldurmanın imkanı yoktur. Bu sebepten ilk olarak üyelik işlemlerini http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/b.aspx?ref=1 adresi üzerinden yapmak gerekmektedir.

Daha sonraki aşamada ise www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden e-kobi linkine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra karşımıza çıkacak olan ekran üzerinden doldurmak istediğiniz beyanamenin yılını seçmeli ve ileri butonuna tıklamalısınız. Daha sonra işletmeniz ile alakalı olan bazı soruları içeren bir ekrana giriş yapmış olacaksınız. Buradaki soruları kendinize uygun olarak doldurmanız gerekmektedir. Bu aşamada mevcut olan açıklamaları dikkatli bir şekilde okumanız ise azami şekilde önem arz etmektedir. Yine bu ekran üzerinde girmekte olduğunuz mali ve SGK bilgilerinin daha sağlıklı olması için elinizde mevcut olan belgelere başvurmanızı tavsiye ederiz.

Tüm bu veri girişlerini sağladıktan sonra yapmamız gereken ise yine ileri butonuna tıklamaktır. Daha sonra yetkili olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını ve cep telefonu numarasını girerek, ileri butonu ile faaliyet alanı bölümüne geçmeli ve işletmenizin hizmet verdiği sektörü seçmelisiniz.

Son olarak ise adres bilgileri bölümü ile beyanname doldurma işlemini tamamlayarak kaydet sekmesine tıklamamız gerekmektedir. Tüm bunları yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli şey ise beyanname doldurma ve kayıt işlemini 15 dakikada tamamlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir