Kimler Konut Kredisi Alabilir? KİMLER ALAMAZ

Barınmak insanoğlunun en temel ihtiyacı olsa da günümüz şartlarında ev almak artık iyice zorlaşmaktadır. Normal şartlar altında kendi imkanları ile ev alma olanağı yakalayabilen kişilerin sayısı son derece az olmak ile beraber hemen hemen herkes konut kredisi desteği ile söz konusu olan bu ihtiyacını giderebilmektedir. Bu sebepten dolayı ev alma kararı alan herkes aynı zamanda konut kredisi de almak istemekte ve bu noktada emin olmak ve planlı hareket etmek adına kimler konut kredisi alabilir merak etmektedir.

Ülkemizde hizmet vermekte olan bankaların tümü konut kredisi olanağı sunmak ile beraber bu hizmetten yalnızca kendi şartlarına uygun olan kişilerin faydalanabilmektedir. Başka bir deyiş ile ev almaya karar vermiş olan herkesin konut kredisi alma gibi bir imkanı bulunmaktadır ve bu konuda emin olmak için bankalar ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Hemen hemen her bankanın kredi hizmeti vereceği kişilerde aradıkları özellikler farklı olmak ile beraber genel çerçevede aranan şartlar şunlar olmaktadır;

Kredi Notu

Bankaların tümü kredi verecekleri kişilerde belli seviyede bir kredi notu talep etmektedirler. Bu durum bir hayli önemli olmak ile beraber pek çok kişinin başvurusu sırf bu konu nedeni ile geri çevrilmektedir. Bu sebepten dolayı mevcut olan kredi notu belli bir seviyenin altında olan kişilerin konut kredisi de dahil olmak üzere hiçbir krediden faydalanma imkanı bulunmamaktadır.

Gelir Durumu

Bankaların en önemsedikleri konulardan biri de kendilerinden kredi almak isteyen kişilerin bunu ödeyebilecek bir seviyede gelirlerinin bulunup bulunmadığıdır. Bu noktada gelirimizin tutarı önemli bir detay olmak ile beraber söz konusu olan bu durumu belgeler ile sabitleyebilmek de ayrı bir önemli konu olmaktadır. Bu sebepten dolayı bankaların hemen hemen hepsi kendilerinden kredi talep eden insanlardan gelir belgelerini sunmalarını istemektedir.

Finansal Sicil

Bilindiği üzere bankalar ile yapmış olduğumuz her türlü işlem kaydedilmekte olup bu durum bizim sicilimizi oluşturmaktadır. Başvuru yaptığımız her bir banka da bu bilgilere rahatlıkla ulaşabilmekte ve bizim durumumuzu bu bilgiler ışığında değerlendirerek kredi alıp alamayacağımıza karar vermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir