Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bankacılık ile alakalı olarak en çok duyulan tabirlerden biri ve kara liste uygulaması olmak ile beraber bu duruma paralel olarak en çok merak edilen konular arasında “Kara listeden nasıl çıkılır?” sorusu bulunmaktadır. Oldukça fazla sayıda kişinin mustarip olduğu bu konu ile alakalı açıklama yapmak için ilk aşamada kimlerin adı kara listeye girer konusuna açıklık getirmek faydalı olacaktır.

Bankalarda alınmış olan kredilere ya da kredi kartlarına her ay düzenli olarak ödeme yapmamız gerekmek ile beraber bu konu bizim finansal sicilimizin temelini oluşturması açısından son derece önemli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bahsi geçmekte olan bu borçlara ödeme yapma konusunda sıkıntılar yaşanmakta olup üç ay üst üste taksitlerde gecikme meydana gelir ise banka yetkilileri bizimle irtibata geçmekte söz konusu olan gecikmeli borcumuzu ödememiz konusunda telkinlerde bulunmaktadır. Bu durumdan sonra eğer ödeme yapmaz isek banka tarafından borcun takibi avukatlara bırakılmakta ve bizim bu durumumuz da yetkili kurum olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bildirilmektedir. Adı geçmekte olan bu kurum ise belli bir süre dahilinde hiçbir bankadan hizmet almamamız amacı ile bizi kayıt altına almakta ve tüm bankaların ulaşma imkanının bulunduğu bu kayda kara liste adı verilmektedir.

Kara listeye girmiş olan kişilerin hiçbir bankadan en cüzi tutarlarda bile kredi alma imkanları bulunmamakta ve bu durum adı geçen listeden adının silinip sicilinin normale dönmesine kadar da devam etmektedir. Bu noktada asıl merak edilen ise kara listeden nasıl isim silinir konusu olmaktadır.

Bu hususta söylenmesi gereken ilk ve en önemli aşama borçların ödenip bitirilmesi olmaktadır. Pek çok kişi borçların ödenmeye başlanmasını bu noktada baz alınan unsur olarak görse de asıl önemli olan borçların bitirildiği tarih olmaktadır. Çünkü söz konusu olan bu tarihten itibaren ortalama beş yıl sonra kara listeden çıkmak mümkün olmaktadır. Bu beş yıllık süre genel çerçevede belirtilmekte olmak ile beraber daha kısa bir sürede sicilinin temizlenmesini isteyen kişiler aktif bir şekilde bankacılık işlemleri yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir