Kara Listeden Çıkma Dilekçesi

Bankacılık işlemlerinin tümü ülkemizdeki yetkili kurumlar tarafından denetlenmekte ve kayıt altın alınmakta olup bu konuda en büyük sorumluluk Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nda olmaktadır. Bankalardan hizmet almakta olan tüm insanların yapmakta olduğu işlemleri kayıt altına alan ve kötü bir gidişat gösteren kişileri de hazırlamakta olduğu kara listeye almakta olan bu kurum pek çok kişinin bankalardan hizmet alıp almama konusundaki durumunda belirleyici olmaktadır. Söz konusu olan bu listeye adı giren kişilerin ise belli başlı şartları yerine getirdikten sonra çıkması mümkün olmak ile beraber bunun için adı geçen kuruma kara listeden çıkma dilekçesi yazması gerekmektedir.

İlk aşamada adını bu kadar sık duymakta olduğumuz kara liste sistemi ve işleyişi ile alakalı bilgi vermek faydalı olacaktır. Eğer herhangi bankadan alınmış olan kredi kartı harcamalarına yönelik olan ödemeler ya da kredi taksitleri üç ay üst üste aksatılır ise banka tarafından ilk aşamada bir uyarı alırız ancak söz konusu olan bu uyarıdan sonra da yine ödeme yapmaz isek bu sefer adımız Merkez Bankası’na bildirilir ve sonuç olarak da kara listeye girmiş oluruz.

 

Bu listeden çıkmamız için gerekli olan şartları sıralamamız gerekir ise ilk aşama mevcut olan borçlarımızın tümünü kapatmamız bu konunun temelini oluşturmaktadır. Aksi takdirde ne olursa olsun bu listeden çıkmamızın ve bankalar ile olan ilişkilerimizin normale dönmesinin hiçbir olanağı bulunmamaktadır. Ancak ödemelerimizin tümünü tamamladıktan sonra direk olarak bu listeden çıkmamız mümkün olmamaktan ortalama olarak beş yıl beklememiz gerekmektedir. Bu zaman zarfından sonra ise aşağıda örneği verilmekte dilekçeyi adı geçen kuruma göndererek tamamen listeden çıkmamız mümkün olacaktır;

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na

Bankanız nezdinde bulunan adıma ait tüm finans kurum ve kuruluşlarına bütün borçlarımı ödedim. Söz konusu kara listeden çıkmak istiyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

İmza                                                                                                                                                                                              ……./……./ 201…..                                                                                                                                                                                                Adı Soyadı

EK: Nüfus Cüzdan Fotokopisi

Adres: ………………………………………………………………

Cep Telefonu:

Annenizin Kızlık Soyadı:

Vergi Kimlik Numarası (Var ise)

 

Bu dilekçeyi posta yolu ile gönderdikten sonra ortalama olarak üç ya da dört hafta sonra cevap gelmekte olup, fax ya da e posta yolu ile giden dilekçeler işleme alınmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir