Kadın Girişimcilere Özel Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde yatırım ya da girişimcilik konusunda erkeklerin sayısının kat kat fazla olması bilinen bir durum olmakta ancak ülkemizin gelişilebilirliğini arttırmak için kadınların söz konusu olan sektöre katılımının sağlanması gerekmektedir. Bu noktada pek çok konuda pozitif ayrımcılık süreci çerçevesinde kadınların ekonomik yaşam içerisinde aktif olarak bulunması amaçlanmakta ve bunun bir sonucu olarak da kadın girişimcilere özel kredi veren bankalar ortaya çıkmaktadır.

Kadın istihdamı ve ekonomik hayat içerisinde kadın nüfusunun ciddi bir seviyede az olması ülkemizin çözülmesi gereken problemleri arasında yer almaktadır. Söz konusu olan bu durum ülkemizdeki çalışma yaş aralığında bulunan ortalama yüzde kırk ile ellilik diliminin ekonomik hayatın dışında kalmasına sebep olmakta ve bu durum da doğal olarak her türlü gelişim sürecini sekteye uğratmaktadır.

Söz konusu olan bu sürece dur demek adına yatırım ya da girişimcilik faaliyetleri yapmak isteyen kadınları desteklemek ve onlara finansal kaynak sağlamak amacı ile pek çok banka avantajlı kredi olanakları sunmakta olup bunlar arasında en çok dikkat çekenleri aşağıda belirtildiği gibidir.

1. Finansbank Kadın Girişimcilere Destek Kredisi

Bu banka Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın sağlamakta olduğu destek ile ortalama olarak 2 bin kadını maddi olarak finanse etmektedir. Sunulmakta olan uygun faiz oranları ve otuz altı aya varan vade seçenekleri ile bu noktada arayış içerisinde olan kişilerin tercih edebilecekleri yerler arasında bulunmaktadır.

2. Vakıf Bankası Kadın Girişimcilere Kredi Destek Paketi

Bu banka da yine Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın sağlamakta olduğu destek kapsamında 30 milyon dolar tutarında bütçe temin ederek kadın girişimcilerin kullanımına sunmaktadır.  Son derece uygun faiz oranları bu kredinin kapsamında en çok dikkat çeken uygulamalardan biri seksen dört aya varan vade olanakları olmaktadır.

3. ABank’ın Kadın Girişimci Kredisi

Alternatif Bank’ın bu konuda uygulamakta olduğu hizmet kapsamında Uluslararası Finans Kurumu ve Hollanda Kalkınma Ajansı desteği ile uygun faiz oranları en çok altmış aya varan vade seçenekleri son derece avantajlı kredi olanaklarından faydalanmak mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir