İşveren Prim Desteği Nasıl Alınır?

İstihdam desteği sağlamak ve mevcut olan işsiz nüfusu en aza indirmek amacı ile uygulanmakta olan sistemlerden biri de işveren prim desteği süreci  olmak ile beraber bu sistem pek çok kişiye son derece büyük olanaklar sunmuş, hem çalışanlar hem de hem de işverenler için başarılı sonuçlar elde etmek adına büyük fırsatlar oluşturmuştur. Bu proje dahilinde işe giren kişilerden ziyade eleman alımı yapma imkanı yakalayanlar çok daha büyük faydalar elde etme olanağı yakalamıştır. Bu sebepten dolayı bugünkü makalemizde işçi çalıştırmak için devlet desteği talep eden kişilerin merak etmekte olduğu belli başlı sorulara cevap vermeye çalışacağız. Sizin de kafanızda bahsi geçen konu ile alakalı merak ettiğiniz detaylar varsa yapmanız gereken tek makalemizi okumak ve gerekli olan tüm bilgilere hakim olmaktır.

İşveren Prim Desteği Nedir?

Bildiğiniz üzere ülkemizde mevcut olan tüm işverenler çalışanlarına en az asgari ücret tutarında ödemeler yapmak ile mükellef olmak ile beraber bunun yanında bir de sigorta primlerini ödemeleri gerekmektedir. Ancak bu durum pek çok kişi için çok da kolay olmamakta ve bu nedenle de işçi çalıştırma konusunda tedbirli davranmak istemektedirler. Anlatılmakta olan bu sürecin doğal bir sonucu olarak da ülkemizde mevcut olan işsiz vatandaşların sayısı her geçen daha büyük bir hızla artış göstermektedir.

Söz konusu olan bu sürece bir dur demek ve işsizliği de azaltmak amacı ile işçi çalıştıracak olan kişilere ödenecek sigorta primleri konusunda yardım yapılmaktadır.

İşveren Prim Desteği Başvurusu

Bahsi geçen bu süreç SGK ve İŞKUR ortaklığında gerçekleşmek ile beraber eğer bu olanaktan faydalanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey İŞKUR’a müracaat etmek ve adınıza işveren kaydı oluşturmak olmaktadır. Daha sonra adı geçen bu kurum sizin şartlarınıza ve taleplerinize uygunluk gösterecek bir çalışanı tarafınıza yönlendirecektir. Bu çalışan sizin tarafınızdan uygun görülen bir maaşı yine sizden alacaktır. Ancak sigorta primi ödemlerinin tamamı en çok bir yıl süre ile olmak üzere İŞKUR tarafından ödenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir