İş Yeri Kurmak İçin Verilen Devlet Teşvikleri

Eğer siz de bir iş yeri açarak geçiminizi bu yoldan kazanmak niyetinde iseniz ancak sermaye bulma konusunda sıkıntılarınız varsa bu aşamada size tavsiye edebileceğimiz en makul çözüm yolu iş yeri kurmak için verilen devlet teşvikleri olmakta ve yöntem ile pek çok kişi talep ettiği niteliklere sahip işletmeler açmaktadır. Adı geçen bu uygulama hemen hemen her türlü iş fikrini desteklemek ile beraber bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri doğru yere doğru başvuruyu yapmak olmaktır. Çünkü iş yeri açma kredisi vermekte olan birkaç farklı devlet kurumu var olmakta ve her birinin kapsamı bir diğerinden ayrı olmaktadır. Bu yüzden iş yeri kurmak için devlet teşviki veren yerleri tek tek incelemek son derece önemli olmaktadır.

KOSGEB İş Yeri Kurma Ödemeleri

Ülkemizde yatırımcı ve girişimci destekleme ödemeleri deyince akla gelen ilk yer şüphe yok ki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani kısa adı ile KOSGEB olmaktadır. Adı geçen bu kurumun temel amacı özel teşebbüsleri uygun şartlarda finanse etmek olmakta ve bu yüzden milyonlarca kişi her yıl bu yerden iş yeri açmak adına kredi ya da hibe ödemesi almaktadır. Sizin de adı geçen destekleme için ilk tercih edeceğiniz yer kesinlikle üçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olmalıdır.

İŞKUR İş Yeri Kurma Kredisi

Bu aşamada hizmet vermekte olan bir diğer kurum da İşkur olmaktadır. Bu yer de bilhassa girişimcileri desteklemekte olup bunun için bir de girişimcilik kursu açmakta ve bu kursta başarılı olanlara uygun şartlarda kredi ya da hibe parası vermektedir. Bu yüzden adı geçen kursları takip etmenizi öneririz.

Bankalar Aracılığı ile Verilen İş Yeri Açma Kredileri

Uygulanmakta olan bir başka sistem ise devlet eli ile verilecek olan iş yeri açma kredilerinin bankalar aracılığı ile verilmesidir. Bu aşamada tercih edilen yer genelde Ziraat Bankası olmakta iken diğer devlet bankaları olan Halk ve Vakıf Bankası aracılığı ile de verilebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir