Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bankacılık faaliyetleri ile alakalı olan pek çok konuda ücret alınıyor olması herkesçe bilinen bir konu olmak ile beraber bu konuda ne çok dikkat çeken ve kimi kesimlerce tepki görmekte olan uygulamalardan biri hesap işletim ücreti olmaktadır. Hemen hemen her banka tarafından talep edilmekte olan bu ücretin temelinde mevcut olan mevduat hesabı ile alakalı olarak verilen hizmetler bulunmakta ve başka bir deyiş ile hesabımız olan pek çok banka bizden bu ücreti talep etmektedir. Bu ödemeyi haksız ya da angarya olarak bulan kişiler ise hesap işletim ücreti almayan bankaları araştırmakta ve ihtiyaç duymakta oldukları hizmetleri bu yerlerden alma amacı taşımaktadırlar.

Bilindiği üzere yapılmış olan yasal düzenlemeler çerçevesinde bankalara ödenmiş olan pek çok farklı ücreti geri alma gibi bir hakkımız doğmuş ve milyonlarca kişi de bu haktan yararlanarak ödemiş oldukları pek çok farklı konulardaki paraları geri almıştır. Bahsi geçmekte olan bu sistem ile alakalı olarak bilinmekte olan detaylardan biri bankalarca tahsil edilen hesap işletim ücretlerinin iade edilmesi gereken kesintiler arasında yer almakta olduğudur. Hali hazırda geri ödemek zorunda oldukları bu paraları hala talep ve tahsil etmekte olan bankaların varlığı gerçekten trajikomik bir sistem olmakta ve banka müşterilerine angarya ödemeler ve ekstra işler çıkarmaktan başka hiçbir işe yaramamaktadır. Bu sebepten dolayı anlatılmakta olan bu hususta bilinçli olan ve ödeme yapmak istemeyen pek çok kişi aşağıda belirtilmekte olan hesap işletim ücreti almayan bankaları tercih etmeye çalışmaktadır;

  1. Türkiye Finans Bankası; Ülkemizde hizmetlerine uzun yıllardan bu yana devam etmekte olan söz konusu bu banka müşterilerinden hesap işletim ücreti almamak bir yana daha pek çok konuda da ödeme talep etmemekte ve bu uygulamaları ile ön plana çıkmaktadır.
  2. Albaraka Türk Katılım Bankası; Hemen hemen her türlü işlemlerini katılım bankası kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirmeye çalışan bu banka da söz konusu olan ücreti müşterilerinden talep etmemektedir.
  3. Kuveyt Türk Katılım Bankası; Bu katılım bankası da bahsi geçen ödemeyi talep etmeyerek müşteri odaklı olarak hareket eden yerler arasında bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir