Düzgün Bir Bütçe Planlaması Nasıl Yapılır?

Paramızı yönetmek en kazanmak kadar önemli bir konu olmakta bu sebepten dolayı her zaman planlı bir bütçe oluşturmamız gerekmektedir. Ancak günümüz Türkiyesi’nde giderek artmakta olan borçluluk ve parasızlık bu durumun çok da gerekli şartlara uygun bir şekilde gerçekleşmediği anlamında gelmekte ve pek çok kişinin düzgün bir bütçe planlaması nasıl yapılır bilmediği son derece aşikar olmaktadır. Bu konu maddi olarak ayakta durmak ve hayatımızı normal şartlarda idame etmek için son derece önemli olmak ile beraber, eksikliğinin yaşandığı yerlerde birbirinden farklı pek çok maddi sıkıntı gün yüzüne çıkmaktadır. Bu durumu kontrol altına almak ve bütçe planlaması yapmak için gerekli olan şunlardır.

  1. Birikimlerinizden Geriye Kalan Parayı Kullanın

    Ne yazık ülkemizde temel anlayış gerekli olan harcamaları yaptıktan sonra geriye kalan parayı tasarruf etmeye yöneliktir. Ancak bu tutum son derece yanlış ve birikim yapmak için gerekli olan sonuçlara ulaştırmayacak bir uygulama olma özelliği taşımaktadır. Çünkü insanların ihtiyaçları sınırsızdır ve tümünü gidermek hiçbir zaman mümkün olmamaktadır. Bu sebepten dolayı önce harcamalarımızı yapıp sonra da kalan para ile birikim yapma yöntemi bizi hiçbir yere götürmeyeceğinden dolayı; ilk olarak makul bir tutarda birikim yapma parasını ayırmalı ondan sonra ihtiyaçlarımız için harcamalarımızı yapmaya başlamalıyız.

  2. İhtiyaçlarınızı ve İsteklerinizi Birbirinden İyi Ayırın

Pek çok kişi bu iki kavramı iyi ayırt edemediği için sürekli olarak gereksiz yere harcama yapmakta ve sebepten dolayı da düzgün bir bütçe yönetimini gerçekleştirememektedir. Bu konuda bilinmelidir ki ihtiyaçlar olmazsa olmazdır ve onların yokluğunda hayatımızı idame ettirmemiz son derece zor olmaktadır. Ama istekler tamamen bizim nefsi tatminlerimize yönelik olarak talep ettiğimiz şeylerdir. söz gelimi kışlık bir bot almak ihtiyaçken, kırmızı kabanımıza uygun bir botumuzun olmaması ve bu yönde bir alışveriş yapmak istememiz tamamen istektir.

3. Liste Yapın

Ekonomik olan planlı olmanın temelinde listeler ve kayıtlar bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı harcamalarınızı, ihtiyaçlarınızı, almak istediğiniz şeyleri, faturalarımızın tutarlarını, gelirlerimizi, kredi kartı borçlarımızı, aylık taksitleri ya da aniden ortaya çıkan sürpriz harcamaları not almak ve listelemek bizim için son derece önemli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir