Bankalar Nasıl Şikayet Edilir?

Pek çok parasal işlemi gerçekleştirirken başvurmakta olduğumuz bankalar hayatımızın rutin akışı içerisinde sık sık başvurduğumuz yerler olma özelliği taşımaktadır. Bu noktada almakta olduğumuz her türlü hizmetten memnun olmamız kimi zaman mümkün olmamakta ve söz konusu olan kalitesiz hizmetleri ya da sıkıntı yaratan durumları düzeltmek adına bir şeyler yapmak isteyen kişiler bankalar nasıl şikayet edilir diye merak etmektedir.

Hiyerarşik düzen içerisinde ülkemizde hizmet vermekte olan bankaların tümü Türkiye Bankalar Birliğine bağlı olarak çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı bankalar ile alakalı olarak yaşamakta olduğumuz sorunlar için şikayet mercii Türkiye Bankalar Birliği Tüketici Hakem Heyeti olmaktadır. Ancak bu konu ile alakalı olarak yapılmış olan bazı yasal düzenlemeler adı geçen kurum ile irtibat kurarak şikayette bulunma konusunda tüketicilerin önüne bazı engeller koymaktadır. Bu çerçevede eğer herhangi bir banka ile problemimiz varsa ilk olarak söz konusu banka ile bu sıkıntıyı çözmemiz gerekmekte eğer sonuç alamaz ise adı gerekmekte olan kuruma başvurmamız gerekmektedir. Daha net söylemek gerekir ise hizmet almakta olduğu banka ile alakalı sıkıntılar yaşamakta olan kişilerin ilk muhatabı yine söz konusu olan bankalar olmaktadır. Eğer bu aşamada sorun çözülmez ise TBB ile iletişim kurmak gerekmektedir.

Bankalara şikayet oluşturmak için yapmamız gereken ise sıkıntı yaşadığımız konu ile alakalı bir dilekçe yazmak ve bu dilekçenin bir nüshasını da kendimize alarak banka görevlisine teslim etmektir. Ancak bu işlem esnasında kendimizde kalan dilekçe örneği üzerine aslına bankaya verdiğimize dair imza almamız azami boyutta önemli bir konu olmaktadır. Bu işlemi yaptıktan sonra bankaların bize geri dönüş yapmak zorunda oldukları süre kredi kartları için yirmi gün, diğer tüm işlemler için de otuz gün olmaktadır. Bunun haricinde bankalar ekstradan on gün daha zaman talep etme hakkına sahip olmaktadırlar.

Söz konusu olan zaman dilimi içerisinde mevcut probleminize istediğiniz gibi bir çözüm bulamadı iseniz bu aşamada TBB ile iletişime geçerek elinizde bulunan dilekçe örneği ve talep ettiğiniz durumu belirtmekte olan başka bir dilekçe ile işlem başlatma imkanınız oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir