Bankacı, banka müdürü ve şube müdürü maaşları

     Türkiye’de bankacılık sektörünün ekonomide önemli bir yer tuttuğunu biliyoruz. Bankacılık bölümlerin fazla olması ile çok fazla kişinin bankalarda istihdam ettiğini biliyoruz. Banka genel merkezlerinde ve banka şubelerinde çok fazla personelin farklı işlerde, departmanlarda görev aldıklarını biliyoruz. Peki banka çalışanları, bankacılar, banka müdürleri ve banka şube müdürleri ne kadar maaş alıyorlar? Bilgi işlem personelinden, banka güvenlik görevlisi ve banka müfettişine kadar çok kişinin görev aldığını biliyoruz. Kişilerin alan ve uzmanlıklarına göre de farklı maaş alarak çalıştıklarını biliyoruz.
bankaci-kadin
bankaci-kadin

Peki ne kadar maaşlar alıyorlar, sizleri biraz aydınlatalım. Bankacılık sektöründe de en düşük maaş 1.404 TL olan asgari ücretten başlamakta ve bazı bankalarda bu rakam 1.500 TL olarak görülmektedir. Devlet bankalarında personel maaşları daha dolgun olup personelini memnun etmektedir. Bazı bankalar yıllık kazançlarını ikramiyeler şeklinde personele bir kısım ayırarak bölmektedir. Bu da personel maaşı 1500 TL olan bir kişinin maaşını 1.750 TL ortalamaya yükseltmektedir.

Bankalarda gişede çalışan bir personel ortalama 1500 TL ile 1800 TL ortalamasında maaş aldığını belirtmek isteriz. Bu ücretlere yemek parası, yol parası , kasa tazminatı gibi ek gelirler eklenebilmektedir. Uzman yardımcıları,müfettiş gibi çalışanların maaşı 2500 TL ortalamanın üzerinde kalmaktadır.

Şube müdürlerinin maaşları ilgili bilgi verecek olursak 7000 TL ile bankanın şartlarına ve personeline vermek istediği maaşa göre 16.000 TL ortalamasında arasında maaşların değişiklik gösterdiğini gözlemliyoruz. Kişilerin çalışamalarına,performanslarına göre aldıkları maaşlar da farklılık göstermektedir. Bankadan bankaya da maaşlar farklılık göstermektedir. Aynı bankalarda çalışan şube müdürleri de farklı maaş almaktalar. Çalışma yılı ve çalışma performansına göre şube müdürlerinin maaşları değişiklik gösterdiğini belirtmek isteriz.

Banka müdürlerinin maaşlarından bahsedecek olursak tüm sorumluluğun üzerlerinde olduğu banka müdürleri ve yardımcıları oldukça yüksek bir maaş almaktalar. Banka müdür yardımcısı maaşları 450.000 TL ile 700.000 TL arasında değişmektedir. En üst sorumlu olan ve şube müdürünün de üstü olan banka müdürü 750.000 TL ile 1000.000 TL arasında ortalama bir maaş aldığı ve bankalardan bankaya değiştiğini belirtiyoruz.

 

Bankada göreve gişe personeli olarak ortalama 1.500 TL ile başlayan banka personelleri yükselmek için çalışır ve iyi bir yüksek performans gösterirse kariyer basamaklarını çıkacak ve maaşı da aldığı terfilerine, yeni pozisyonuna göre artacaktır. İyi çalışan ve farkını gösteren banka personelinin müdürlüğe kadar yükselme şansı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir