2017 Çek Yasası – 2018 Güncelleme

Ödeme yapma aşamasında tercih edilmekte olan pek çok farklı seçenek mevcut olsa da bunlar arasında en popüler olanlardan biri de çek ile bahsi geçen işlemi gerçekleştirmek olmaktadır. Bahsi geçen bu sistemi kullanmakta olan kişileri son derece yakından ilgilendirmekte olan konulardan biri de 2017 çek yasası olmakta ve bugünkü yazımızda mevzu bahis olan yöntemi kullanmakta olan kişiler için bu yeni yasa düzenlemesi açıklanmaktadır. Siz de anlatılmakta olan bu konu ile ilgili olarak bilgi almak istiyorsanız makalemiz sizin için yeterli olacaktır.

2017 Çek Yasası Düzenlemesi Neler İçeriyor?

Ülkemizde vadeli olarak ödeme yapmak isteyen kişilerin kullanmakta oldukları ödeme seçeneklerinden biri de çekler olmaktadır. Belli bir zaman dilimi sonrasında parasını alacak olan kişiler adı geçen bu evrak ile bankalara gitmekte ve paralarını almaktadır. Buradan da anlayacağınız üzere çek yazmakta olan kişiler bankalardan bu defterleri almakta ve bunun için de adı geçen yerlere belli tutarlarda ödemeler yapmaktadırlar.

Yapılmakta olan bu işlem esnasında pek çok farklı sıkıntı ortaya çıkmakta olup bunlar arasında en çok karşılaşılan ve büyük problem yaratan konu karşılıksız çek meselesi olmaktadır. Bahsi geçen bu sıkıntıyı ya da buna benzer daha başka pek çok problemi çözmek adına 2017 yılında yeni bir yasal düzenleme yapılmış olup bahsi geçen bu konu ile alakalı olarak dikkat çeken bazı belli başlı unsurlar yazımızın devamında anlatıldığı gibi olmaktadır.

A. İlk aşamada ödeme yapma konusunda sıkıntı yaşaması kuvvetle muhtemel olan kişilerin çek defteri almasını engellemek adına bazı düzenlemelere yer verilmiştir. Bu kapsamda artık her isteyen bankalara giderek çek defteri alamamakta ve içerisinde adli kaydı da olmak üzere belli başlı evraklar talep edilmektedir.

B. Bilindiği üzere ödeme yapmak üzere çek veren kişiler bu kapsamda banka hesaplarında ödeme yapacak tutarda para bulundurmak zorunda olmaktadırlar. Aksi takdirde çek karşılıksız çıkmakta ve ödeme yapmak mümkün olmamaktadır. İşte anlatılmakta olan bu durumu engellemek için artık karşılıksız çek yazan kişilere uygulanacak olan ceza hapis cezasına çevrilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir